| bbbbbbbbnbbbb a întrebat:

Peste 5 zile este evaluarea nationala si imi este teama ca ma voi panica. De invatat, am învățat tot dar imi este frică ca ma voi panica si nu voi putea sa imi controlez emotiile ca sa ma pot concentra. Va rog ajutați-ma!

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Gandeste-te ca in 2 saptamani dau bacul si inca traiesc, dude

| AFR81 a răspuns:

Stai linistit/a. In primele momente din examen va fi un haos total in mintea ta. Asa e la majoritatea. Dupa aceea, treptat, te vei acomoda si te vei putea concentra. Vei ajunge intr-un moment in care nu vei mai vedea altceva decat foaia de examen. Gandeste pozitiv, daca ai invatat nu ai cum sa nu te descurci.

| Mayhem666 a răspuns:

Si eu am avut exact aceeasi problema si o am si acum, chiar azi am dat un examen si aveam niste emotii coplesitoare, dar am reusit sa le controlez, incercand sa respir adanc si sa imi pastrez calmul, m-am concentrat pe subiectele pe care le am si nu am prea dat inportanta imprejurimilor, si am incercat sa imi controlez emotiile si am reusit sa trec, cu toate ca a fost un examen mega greu, am intrat la 8:30 si am iesit la 18:30, acum inca am colegi care sunt acolo si o sa mai fie pana pe la 21 sau 22, daca nu chiar si mai mult, stiu ca este greu de crezut, dar este adevarat, au fost mai multe probe, si a luat fiecare student in parte pentru fiecare proba, deci... in orice caz, pastreaza-ti calmul si nu lasa emotiile sa te copleseasca, o sa reusesti, fii increzatoare, si incearca sa te concentrezi pe subiecte, nu la colegii care vor sa le zici raspunsurile, prefa-te ca nu ii auzi, cum tu ai reusit sa inveti, asa puteau si ei sa invete, nu e corect ca ei sa primeasca nota mare pe meritul tau, gandeste-te la tine, nu la ei, in orice caz, eu iti urez multa bafta si succes, am si eu un amic, care trece exact prin aceeasi situatie ca si tine, si el are evaluarea nationala, si stiu cum este ca si eu am avut-o. Bafta si succes, sper sa il iei cu note foarte mari!

| Ana9999 a răspuns:

Fiecare din noi trece prin asta, unii o arata, altii se pricep sa isi ascunda emotiile foarte bine. In orice caz, acesta e primul tau examen mai important (si cel mai simplu din cate vor urma). Cu timpul te vei obisnui sa iti controlezi singura emotiile dinainte de examen (in timpul examenului e cam imposibil sa te gandesti la emotii, nu mai ai timp de asa ceva). Ar fi bine sa repeti acum partile la care gresesti in general, iar cu o zi inainte de examen sa te detasezi total ca sa fii bine odihnita. Eventual mai faci glume cu colegii pe acolo cand ajungi la scoala ca sa nu simti presiunea aceea si sa privesti totul cu o minte cat mai degajata si deschisa.

| Criss_Roxy_1990 a răspuns:

Gândeste-te că este un alt test. Cum ai zis este au alt test, trebuie doar să te concentrezi pe ce ai în fațâ, nimic în stânga sau în dreapta. Și nu pune presiune pe tine singură, nu-ți spune că este un test important și toate alea, cu toate că este, asta te va emoționa foarte tare.
Înainte de test bea niște apă și calmează-te singură, spunând că nu trebuie să te temi, nimeni nu-ți va face nimic, vei fi supraveghiată și ai învățat totul, după cum ai spus.

| RomanOnisim a răspuns:

Incearca sa fii calma. Nu stiu... Fii atenta sa nu gresesti, succes!