| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult am nevoie de ajuor! daca am niste cosuri in zona vulvei si mancarimi si dureri ca si cum as fi oparita asa plus secretii vaginale cu miros urat trebuie sa merg la ginecologie sau la dermatologie?
si inca ceva la papa nicolau se determina si despre cosurile astea ce ar putea fi sau pentru ce este acest papa nicolau? va rog nu radeti dar chiar nu sunt informata
multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mergi la ginecologie. Testul Papanicolaou determina daca ai leziuni pe colul uterin.

4 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @liuyangyan! Mergi cât mai repede la un consult ginecolog care după consult îți va prescrie tratamentul. Testul Papanicolau se face pentru determinarea eventualelor modificări ale celulelor colului uterin. Este recomandat să facem acest test imediat după începerea vieții sexuale sau după împlinirea vârstei de 18 ani.
Nu râde nimeni, dar progamează-te la ginecolog și vei scăpa de problemele astea.
O zi cu zâmbet să ai și sănătate!

| Gumitsăă a răspuns:

Pai pentru aceste cosuri si secretii vaginale ar fi bine sa mergi la ginecolog, insa daca acesta considera ca nu stie ce este cu cosurile ( desi ma cam indoiesc) te va trimite la dermatollogie.
Testul Babes Papanicolau face parte din examenul ginecologic de rutina. Este folosit cu identificarii modificarilor celulare anormale de la nivelul cervixului si pentru screeningul cancerului de col uterin. Pentru mai multe informatii poti intra pe acest site : http://www.sfatulmedicului.ro/......logic_1029

Sper ca te-am ajutat! Bafta :*

| Luy a răspuns:

La ginecologie.Asta s-a intamplat dupa sau in timpul menstruatiei?

| florina15 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi de urgenta la un ginecolog, sau macar la madicul de famile. Urgent!