| anonim_4396 a întrebat:

De 2 zile am mâncărimi in zona intima. Eu am luat si antibiotice (augmentin) si m-am uitat pe net si s-ar putea sa fie de la ele problema. Trebuie sa merg la ginecologie? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scarpina-te daca te mananca.

5 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Da,trebuie sa mergi la ginecolog. Ai facut cel mai probabil o candidoza. Sanatate!

| untu a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa te consulte si apoi va trimite pentru consultare si investigatii la medicul urolog sau la medicul ginecolog!

| MedRex a răspuns:

Medicul de familie îți poate prescrie fluconazol, care se ia o singură tabletă pe săptămână, asta dacă e o candidoză postantibiotice. Dacă nu răspunde la tratament trebuie mers NEAPĂRAT la ginecolog. Și fără spălături și alte tâmpenii.

| Pikabu19 a răspuns:

Nu cred ca e nevoie de ginecologie. Am patit la fel dupa antibiotic. Cand iei antiobic trebuie sa iei si ceva de protectie cum ar fi linex. Trebuie sa te speli cu ceai de galbenele si bicarbonat, iti iei de la farmacie unguentul clotrimazol si o pastila flucovim sau ceva de genul, ii spui farmacistei ce problema ai si stie ce sa-ti dea in orice caz.

| Besting a răspuns:

Eu spun ca ar trebuie sa mergi mai intai la medicul de familie dupa aceea el iti va spune ceea ce are de zis.