| lola4321 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati! puppy dog eyes Am incercat de toate...paste de dinti pentru albire, pana si bicarbonat de sodiu si sare pentru a-mi albi dintii. Nici una dintre metode nu a dat roade. Nici macar nu stiu de ce dintii mei s-au ingalbenit adica nu fumez, nu beau cafea sau coca-cola si totusi dintii mei sunt galbeni. Am ajuns la capatul rabdarii! Intrebarea mea acum este daca mai stiti vreo metoda prin cum sa imi albesc dintii si sa am o respiratie placuta fara sa merg la stomatolog pentru albire. Cel mai bun raspuns >- funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna! Am avut si eu problema asta, eu folosesc pudra de albit dintii( o gasesti la farmacie, e 9 lei), e super buna, eu dimineata ma spal cu pudra de albit iar seara ma spal cu pasta de dintii( orice pasta de dintii), pur si simplu pudra asta face minuni, albeste foarte bine, are un dezavantaj, acela este ca trebuie folosita cu continuitate dar eu spun ca merita.

| Ionut a răspuns:

De ce sa nu mergi la stomatolog?
Stomatologul va stii intotdeauna ce sa-ti faca. Nu iti fie teama. Nu va nimic de capul tau!
Bicarbonatul de sodiu slabeste atat de mult smaltul incat pot aparea cariile, iar cariile aduc paguba fizica, psihica cat si financiara.

Incearca sa te speli dupa fiecare masa, sa te speli corect, vizite la medicul dentist odata la 6 luni, nu te conta mai mult de 30 lei.

Nu mai incerca metode personale, te poate costa dantura!

| Dana211 a răspuns:

Poate ca dintii tai asa au culoarea lor naturala un pic mai galbuie si atunci singura solutie ramane stomatologul. Mai exista niste aparate pentru albirea dintiilor pe care le tii pe timpul noptii dar din cate am inteles sunt destul de dureroase.Si apropo de ce ai spus legat de sare: depinde si de cum te speli pentru ca in momentul in care freci foarte tare e normal sa ti se faca rani. Eu ma spal cu sare de ani de zile in fiecare dimineata in loc de pasta de dinti, sunt fumatoare si beau si cafea, cola destul de des si am niste dintii foarte albi

| Uoana a răspuns:

Mergi la stomatolog si fa-ti detartraj, asa se albesc

| lola4321 explică:

Putina ATENTIE :Tot ce a facut sarea este sa imi raneasca gingiile asa ca nu incercati metoda asta daca aveti gingii sensibile!