| Sweetheart21 a întrebat:

Ce părere aveți despre metoda de a albi dinții cu aluminiu și bicarbonat de sodiu?
Ce metode mai știți pentru albire a dinților?

5 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Cu aluminiu?! Doamne fereste! Asta doar daca vrei sa te intoxici si nu stii cum. Aluminiul e TOXIC!
Eram si eu disperata dupa albirea dintilor, voiam sa-mi comand benzile de la crest, pentru ca sunt foarte eficiente. Am cerut sfatul stomatologului si mi-a evitat sa evit orice produs care are peroxid de sodiu in compozitie, asa cum au benzile de la crest. Sunt eficiente pe moment, dar distrug smaltul, iti fac dintii mai sensibili. Apropo, peroxidul se foloseste pentru curatarea piscinelor. Mie mi-a recomandat medicul o pasta de dinti de la Opalescence si chiar se vede efectul. O gasesti aici: http://www.aoro.ro/......e-cu-flor/
Poti folosi bicarbonat, dar sa nu exagerezi, maximum de 2 ori pe saptamana, pentru ca si acesta poate afecta smaltul daca e folosit excesiv. De asemenea, sa nu uiti de apa de gura si ata dentara. Sa eviti bauturile acidulate, tigarile si cafeaua. Toate astea contribuie la ingalbenirea dintilor

| anamariarot a răspuns (pentru anamariarot):

Si mi-a sugerat*, nu evitat laughing

| tpuuser999 a răspuns:

Siguri cunosti avertismentul de pe TPU legat de sfaturi medicale. O sa merg un pic mai departe cu detaliile:
1. daca vrei sa iti albesti dintii, intreaba un stomatolog, si incearca sa intelegi riscurile si implicatiile (sper ca de aceea intrebi aici, de fapt)
2. culoarea naturala a dintilor nu este "alb stralucitor de reclama", iar tratamentele de albire de obicei slabesc smaltul si te obliga sa pastrezi atentia asupra dintilor pentru o perioada (curatare, dieta)
3. orice procedura facuta acasa are riscuri de esec si reusita (pentru ca suntem diferiti, si ce functioneaza la o persoana, poate sa nu functioneze la o alta), asa ca gandeste-te cum ai putea sa suporti consecintele in caz ca... se intampla ceva neprevazut

Pana aici a fost parerea mea, asa cum ai cerut. Mai departe urmeaza sfaturile: incearca sa iti albesti dintii fara trucuri magice, doar prin curatare corecta (asa cum este explicat pe siturile mai multor stomatologi) si sa eviti alimente, tigari si alte lucruri care sunt cunoscute ca strica sau ingalbenesc dintii. Daca te hotarasti sa aplici un tratament, fa asta sub atentia stomatologului.

Orice hotarare ai lua, eu iti urez succes.

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| FlorescuDiana a răspuns:

Lamaie.