| cameliaaa a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati si pe mine. Acum o saptamana mi-au iesit transaminazele marite, Tgo = 135 si TGP = 85 si virusul HBS pozitiv. O saptamana mai tarziu transaminazlee au iesit asa TGo= 35 si TGP= 2 si virusul verificat prin doua metode a iesit negativ. De asemenea Antigen Hbe negativ, Anti Hbe negativ, Anticorpi HD negativ si viremia nedetectabila. Medicul mi-a spus sa fac si Anti HBs care a iesit 5025 UL/L
(din cate am inteles asta inseamna pozitiv) si Anti Hbc pozitiv. Va rog mult spuneti-mi ce credeti ca am? am avut o hepatita acuta care s-a vindecat? sau se poate sa fie cronica? nu stiu ce sa mai cred...va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. multumesc mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o infectie cu virusul B, aparent minim activa (virusul nu e replicativ, dar ficatul este afectat). Cred totusi ca unul din laboratoare este cel putin dubios. Nu am vazut niciodata TGP egal cu 2, nici la persoane sanatoase tun.

| mymed a răspuns:

Cel mai probabil ai avut infectie acuta cu VHB si te-ai vindecat.
http://www.mymed.ro/interpretare-teste-serologice-hepatita-b.html

| AlAndalus a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online
Incearca sa trimiti intrebarea ta aici pentru ca iti va raspunde un medic. Sper sa te fi ajutat! Multa sanatate!

| cameliaaa explică:

Dar daca virusul mi-a iesit negativ (HBs) si viremia nedetectabila si anticorpi inseamna ca m-am vindecat de o hepatita acuta? asa am inteles...