| bibicu a întrebat:

Salut am si eu o nelamurire! de curand am fost depistat cu hepatita b in urma unor analize de sange.vestea a fost foarte dura pentru mine.problema e ca am facut viremia care este 150 copii adn hvb/ml(2, 18 log copii adn hvb/ml); 44 ui/ml(1, 64 log ui/ml) si sincer sa fiu nu inteleg mai nimic din aceste valori.antigenul hbe negativ, anticorpi anti hbe pozitiv, tgo 34si tgp 49

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| pisi dy a răspuns:

Ag HBe negativ si Ac anti-HBe pozitiv = sfarsitul infectiei acute, infectivitate redusa. si viremia e mica ( sunt teste care nici n-o detecteaza sub 200 copii/ml). unde ai facut ADN-ul si cat te-a costat?
nu spui nimic de ceilalti markeri : AgHBs, Ac anti-HBs, Ac anti-HBc IgG/IgM (ultimii arata daca infectia e recenta sau veche).
Nu face o tragedie din asta, multe hepatite virale se vindeca in timp sau raman purtatori asimptomatici(95 % din pacientii cu hepatita B au evolutie favorabila; disparitia AgHBs dupa insanatosirea clinica aparenta este markerul care dovedeste asta). Parerea mea este sa-ti cauti un specialist ( mergi la "Matei Bals" -spitalul Colentina sau la "Victor Babes" cu trimitere de la medicul de familie)daca nu ai incredere in competenta medicului la care ai mers si cauta sa ai o " viata sanatoasa". Este absolut interzis alcoolul TOATA VIATA ( la petreceri poti spune ca faci un tratament cu antibiotice pentru o masea/orice si nu ai voie alcool), odihneste-te si nu pierde toate noptile, mananca sanatos( asta nu inseamna ca daca mergi la un hamburger e tragedie, dar sa nu fie zilnic), n-ar fi rau sa te lasi si de fumat, ai grija cu cine si cum te culci -prezervativul e obligatoriu.(nu te lua dupa aspect : am vazut domnisoare superbe si baieti frumosi internati pentru HIV si hepatite. Marturisesc ca daca vedeam unul pe strada, la serviciu, in cluburi si mi-ar fi dat intalnire n-as fi banuit nimic.La fel, am avut colegi medicinisti care fluierau fete pe strada, pe care le-ar fi invitat la un suc si ele intrau la "boli infectioase- pavilionul HIV"). Trebuie sa te feresti tu, sa ai grija de tine si desi nu trebuie sa spui la tot poporu' de problema ta este decent/moral /crestineste sa o protejezi pe partenera ta ( banuiesc ca daca-ti spui bibicu esti baiat): poti sa utilizezi prezervativul fara a scoate si analizele in fata...
Eu ti-am raspuns la modul general, nu lua totul in tragic pentru ca tu esti printre cei multi care se vindeca!
Mai repeta analizele peste 6 luni, pana atunci mergi la un medic bun si du-ti viata normal ca sunt milioane de oameni pe lumea asta care trec sau au trecut prin asta.
Curaj si sanatate!

| lily1970 a răspuns:

BUNA!
NU TE STIU LAMURI VSV DE ACESTE VALORI DAR ITI DAU UN SFAT CARE NU TE COSTA NICI BANI NICI TIMP, UN FOARTE BUN REMEDIU ATAT IN BOLILE HEPATICE CAT SI BILIARE ESTE PAPADIA CARE ACUM SE GASESTE PESTE TOT (PE CAMPII, PRIN GRADINI )
IN FIECARE DIMINEATA PE STOMACUL GOL MESTECI CATE 10 TIJE DE LA FLORILE DE PAPADIE ( IN STARE CRUDA LE CULEGI CU FLOARE, LE SPELI SI APOI LE RUPI FLOAREA ), TIMP DE 3-4 SAPTAMANI; ACEASTA CURA INCEPUTA AJUTA RAPID IN HEPATITA CRONICA.
MULTA SANATATE!

| lily1970 a răspuns:

CHIAR SI IN CAZURI GRAVE TRATAMENTELE NATURISTE AJUTA FOARTE MULT!
AVIZ pisi dy.
'' CREDE SI TE VEI MANTUI."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viremie ffff. mica se recomanda macar un eco la un specialist apoi regim ca la carte si nu in ultimul rand viremie macar la 1 an, o viata echilibrata esti probabil purtator sanatos, atentie la partenerul de viata daca treaba este stabila si nu are virus B urgent vaccin pentru partenera. Sanatate acealeasi analize le am si eu cu o viremie cam dubla decat a ta

| corinaa37 a răspuns:

Buna si mama mea a fost depistata cu aceeas boala mergi la medicu de familie si iti va da un tratament si nu e grav ca nu se ia aceasta hepatita toti o avem in corp