| DaNa_7993 a întrebat:

Va rog pentru cine stie medicamentul "concerta"nu va afecta la mintea unui copil de 8 ani pentru ca este mai energic i-a fost indicat acest medicament, problema este sa nu ajunga prea" bleg"dupa un tratament indelungat si sa ne trezim ca se va " prea" ingrasa cu trecerea anilor, desi acum fiind mai energic este slab dar are un corp destul de rezistent la boli. Iar la minte este destept si ne este frica sa nu ii afecteze dupa aceasta medicamentatie.Cine poate sa ne raspunda "are specialitate"in acest domeniu rog din suflet sa o faca.
MULTUMESC.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ICPreda a răspuns:

Salut!
Parerea mea este sa lasati copilul sa fie asa cum este acum, sa va bucurati ca este energic, care are pofta de joaca si nu sta locului o clipa! Dupa parerea mea este prea mic pentru asemenea medicamente. Gata cat a aparut pe piata medicamentul, doctorii nostri "destepti" si cu experienta "vasta" se grabesc sa-l prescrie ca vezi Doamne copilul are nu stiu ce! Nu riscati! Si nepotelul meu este ca un ro bot, toata ziua se plimba din coltul dormitorului pana in coltul bucatariei, inainte si inapoi.
O zi buna va doresc si aveti grija de voi!

| Lysergide a răspuns:

Am intrebat-o pe prietena mea care e farmacista si zice ca da o sa fie mai "bleg" pentru ca medicamentul lucreaza pe SNC(sistemul nervos central).De la primele pastile copilul o sa fie mai linistit.E vorba de ADHD? Daca medicul a recomanat asta stie el mai bine de ce, sau poate gasiti o alta solutie mai putin "nociva" pentru copil.Mergi si a alt medic daca nu ai incredere.

| UPSsss a răspuns:

Nu am nici un fel de specialitate in acest domenii dar fiind mama stau si ma gandesc dc trebuie administrat acest medicament acestui copil? este un copil energic am inteles, lasat-il asa cum este pentru ca poate mai tarziu veti regreta.mult succes si multa sanatate micutului