| awuh a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu sfat, am o problema grava, iau roaccutane si alte pastile pe langa roaccutane. Sunt in a 4 luna de cand am inceput si iau in continuare. Pe la inceputul tratamentului mi-a dat stari ba de tristete ba de fericire si s-a agravat, imi vine brusc sa rad si in acelasi timp sa plang.Ma comport ca o nebuna.Nu pot dormi noaptea, adorm spre dimineata. Am fost data afara de la munca si m-am bagat pe somaj.Si acolo lipsesc ca fac niste cursuri si nu am voie din cauza ca nu pot dormi si adorm dimineata. Mi-am dat peste cap organismul, au aparut si alte probleme fiziologice din cauza altor medicamente...
Nu pot manca desi mi-e foame nu pot sa mananc nimic, am stari de greturi.Nu stiu ce sa fac in acest caz cu roaccutane, dar stiu ca ma scapa de cosuri dar pe alta parte nu mai rezist psihic. Mi-e frica sa nu-mi pierd mintile sa ma sinucid dintr-o criza. Intru intr-o criza ingrozitoare.Desi nu aveam voie la acest tratament l-am mintit pe doctor ca nu am probleme psihice. Aveam acnee prea urate. Trebuie sa tin tratamemtul un an si ceva. Va rog dati-mi un sfat sau macar sa-mi spuneti daca pot lua pastile pentru antipsihozele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te vor ajunta medicamentele antipsihotice daca continui sa iei Roaccutane. Trebuie sa intrerupi urgent tratamentul cu Roaccutane si sa te prezinti la un psihiatru. Minciuna ta te-ar putea costa mintile pentru toata viata

2 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Dacă deja știi ca l-ai mințit pe doctor atunci ce sfaturi mai vrei de la noi? Eventual du-te la el si spune-i ca l-ai mințit... poate îți schimba medicamentația.

| Raducons a răspuns:

Cred ca este peiculos acest tratament cauta altceva sau alt medic.
Acum nu poti sa mai iei alt medicament in paralel cu acela.
Incearca alta solutie medicamentul ala nu ti se potriveste.
Sa ai grija cu cosurile sa nu le storci ca sa nu ramai cu urme urate.