| Alexa412 a întrebat:

Scuzati-ma daca am sa scriu gresit dar sunt pe telefon. De la o vreme nu mai am chef de nimic am numai stări de tristere,tremur,adorm obosita si ma trezesc obosita,intr-o dimineata am avut ameteli,stări de lesin nu aveam forta nici sa tin caietul in mana ca sa încât pentru scoală, am memoria mai scurta merg intr o camera ajung acolo nu mai stiu ce voiam sa fac...Este din cauza alimentatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Pot fi diferite cauze care sa-ti provoace astfel de stari, cauze de care sa nu fi constienta insa nu ne concentram pe ce anume iti provoaca ci cum sa revi intr-o stare energetica, plina de pasiune si entuzisam.
Uite cateva puncte de luat in considerare:
1. oxigenare - zone cu aer curat, respira adanc;
2. hidratare, apa cat mai curata
3. miscare, plimbari in natura, parcuri, exercitii fizice, placute, sa-ti ti corpul in forma;
4. reducere stres - lucruri placute si relaxante, discutii cu oameni care-ti dau o stare bun, jocuri, hobby-uri
5. eliminarea toxinelor, alimente care nu-ti plac, iti dau o senzatie ciudata dupa ce le mananci...
6. mancare organica, fructe-legume cat mai proaspete

Trateaza-ti corpul cu dragoste pentru ca prin el faci totul aici, urmareste in fiecare clipa lucrurile care te pasioneaza, iti creaza entuziasm, bucurie, fericire, aceste stari sunt ca o busola pentru tine, mergand in directia asta vei descoperi tot ce ai nevoie sa cunosti pentru ceea ce vrei tu sa faci, pentru tine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La cat te pui la somn seara? Dormi bine? Te streseaza ceva?

| Anonymy05 a răspuns:

Asta poate fi si de la prea mult invatat.
Incearca sa te mai relaxezi.

| Neacsu_Alexandru_1994 a răspuns:

Salut, tii un regim alimentar?