| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa-mi dati o cura de slabire care ati tinut-o voi si a avut efect. Eu ma chinui de vreo luna jumate si nu reusesc sa dau aproape nimic jos. Cu sportul mai putin ca am probleme cu spatele momentan. Sa va auzim. A, si multumesc :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dragutzyka29 a răspuns:

Pai cu sportul merge cel mai bine(eu alergam)
mananca sanatos cu putine grasimi
la mine a mers
am uitat sa mentionez sa nu mananci dupa 7 seara pentru ca se depune pe solduri
succes

4 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Eu am slabit in 2-3luni 7kg si 9cm din talie si ma mentin de 1an asa desi am mai incercat si altadata din astea ma ingrasam la loc sau mai mult (acum am 54kg)trebuie sa iti schimbi stilul de viata, de alimentatie, si metabolismul se va modifica in sens pozitiv, atata timp cat el nu e modificat nu o sa reusesti sa pastrezi kg care le doresti si iata ce am facut eu:in primul rand am inceput sa gandesc mai pozitiv sa fiu mai vesela sa nu pun la suflet toate sa nu ma stresez(stresul poate contribui la ingrasare ), am inceput sa constientizez ca sanatatea e mai importanta ca orice si ca trebuie sa am grija de corpul meu, de mine, sa ma ocup mai mult de felul cum arat sau cum vreau sa arat pe viitor, de faptul ca obezitatea aduce numai boli etc. dupa ce aceste idei le-am bagat bine la cap a urmat partea2-a adica am inceput cu mancarea, cel mai important e sa micsorezi portiile nu sa te infometezi pentru ca atunci cand vei manca organismul va transforma totul in depozite de grasime, rezervele lui pentru cand nu-i dai mancare, asa ca am redus portiile mancam de ex inainte 5-6sarmale acum doar 3maxim, rontaiam tot felul la tv.cipsuri alune dulciuri multe, acum nu mai rontai nimic poate un fruct un mar, alunele sunt ok daca mananci 30gr.pe zi (adica o lingura ), au grasimile lor vegetale care sunt benefice la fel si nucile, ciocolata nu mai mananc cu tabla ci doar 3-4patratele de pofta la cateva zile sau mai rar cand am pofta, nu am scos nimic din alimentatie in afara de cipsuri si fastfood, de astea mai rar cand mi-e pofta doar, nici painea nu se scoate din meniu doar o reduci daca chiar vrei dar nu painea ingrasa ci metabolismul dereglat si stilul de viata aiurea, painea e plina de vitamine si minerale mai ales aia integrala, neagra, daca o excluzi din alimentatie in ziua respectiva ti-ai exclus si necesarul de vitamine pentru corp ce o poti lua din acea felie de paine pe care nu o mananci deci, eu chiar mananc multa paine si asa am mancat intotdeauna nu am redus-o deloc pentru ca nu pot manca ceva fara paine desi am incercat deci daca ma mentin la kg si mananc la fel de multa paine demonstrez ca nu painea ingrasa, apoi am incercat sa mananc des si putin trebuie sa avem minim 3 mese pe zi si 2gustari cum ar fi intre mese. am inlocuit 1-2mese cu cereale cu lapte cea de dimineata si de seara dar nu tot timpul, am incercat sa nu mai mananc dupa ora 19seara nimic mi-a fost foarte greu pentru ca eram obisnuita sa mananc la 21-22 si inca foarte bine pana nu mai puteam, primele 2 sapt.nu am putut mergeam la frigider de mai multe ori si il inchideam din nou sa nu mananc am luat doar o cana de lapte sau un fruct daca chiar nu am rezistat, dar apoi m-am obisnuit si nu am mai simtit nevoia sa mananc dupa ora 19, apoi trebuie sa mananci foarte bine la micul dejun masa aceea nu se transforma in grasime pe corp pentru ca e folosita ca energie pentru corp pentru toata ziua, trebuie sa contina din 5feluri de alimente micul dejun:putina branza, cereale, lapte, fruct, paine integrala, cafea.trebuie sa mananci zilnic si fructe si legume, mancarea o gatesti mai sanatos, la gratar, cuptor, inabusita, in folie, eu o fac in oala sub presiune toata mancarea si apoi o golesc in alte vase e mai sanatoasa isi pastreaza aromele vitaminele si e gata mai repede, economie de timp etc.nu mai pun mult ulei, nu cartofi prajiti, mai bine la cuptor copti cu mai putin ulei, carne sa fie mai slaba :pui, curcan, peste, vita.supele fara atata grasime las sa se coaguleze si o culeg (de pe supa de pui de ex.grasimea), apoi bei apa cat sa nu simti niciodata ca ti-e sete organismul trebuie hidratat tot timpul, necesarul zilnic de apa in mod normal se calculeaza asa:40ml/kg/corp/zi deci daca ai 50kgx40ml=2000ml apa/24ore, cam atat trebuie sa bei raportat la cate kg ai inclus e si cafeaua si supa si fructele cu zeama tot ce e lichid.am fost cat de cat atenta cat mananc si ce daca am fost undeva am gustat din toate putin, sport nici eu nu am facut deloc am o centura electrica pentru talie si am mai pus-o pe aia intr-adevar m-a ajutat mult la dat cm.mai ales din talie in rest nu am fost la sala sau altceva, tu poti eventual sa faci inot daca ai probleme cu spatele sa mergi la sala, sau poti sa alergi cateva minute pe zi atat cat sa nu fortezi spatele mult ti-ar fi buna centura cum am eu si pentru. spate maseaza minunat tot corpul. cam asta e de facut cu o cura de slabire mai sanatoasa in care sa nu pierzi si energie si vitamine si minerale din corp odata cu kg in plus cum sunt curele acelea extenuante in care te infometezi si ai la restrictii de nu mai poti si slabeste tot organismul din toata temelia cum s-ar zice. deci gandire pozitiva, portii reduse la mancare, gusti din toate dar putin, cele cu grasimi si dulciuri mai rar de pofta putin, orar cat de cat respectat si cele3mese pe zi, nu rontai nimic intre mese, nu mananci pana nu mai poti din ceva, ci doar asa cat sa zici ca ai mai manca ceva ca nu te-ai saturat, dar sa nu mai mananci apoi, multa apa, fructe legume zilnic chiar daca nu sunt crude le poti gati usor legumele, orezul de ex. detoxifica organismul elimina toxinele, poti sa il mananci mai des dar nu portii mari, cerealele fitnes pot inlocui mesele cu succes dimineata si seara, au si fructe inauntru, dar nu in bol mare ci pui 50-60gr de cereale cu 100-150ml.lapte la o portie. sper ca te-am ajutat cu tot ce am spus ca am facut eu si daca ai intrebari sau ceva sunt aici. succes si sanatatahappy

| andreeada a răspuns:

Pai eu iti spun dar cum este mentionat si jos asta tine de verdictul celor in cauza, in cazul aceasta ii apartine nutritionistului eu una am tinut retetele rinei cauta cartile si tine-te de cura chiar merita! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti s-o ti mancand fara sa mananci deloc dulce pentru. ca ingrasa si sa mananci acreli[ muraturi] si sa faci sport in fiecare zi

| Marian_2691 a răspuns:

Reteta disociata ai inceract-o, sora mea a incercat si a dat rezultate