| Costinamiha a întrebat:

Va rog sa-mi raspundeti sunt disperata. Am pitiriazis rozat, sunt in saptamana a cincea, si mi-a aparut una pe fata, si m-am dat cu o crema cu cortizon, dar nu doar acolo, ci am mai intins putin, a doua zii eram foarte rosie, dupa m-am innrosit si pe obrajul celalat, si ma ustura. Poate fi rozacee? De la cati ani apare, am citit ca de obicei apare de la 25 de ani, iar eu am 19 ani, dar imi este foarte frica. Maine o sa merg la dermatolog, dar pana atunci mai dureaza, si simt ca numai pot. Va rog daca stie cineva, sa-mi raspunda. Sunt disperata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E improbabil sa faci rozacee dupa o administrare scurta de cortizon. Probabil e o reactie adversa la cortizon

| Costinamiha explică (pentru Brigaela):

Si daca e o reactie adversa, de ce mi-a aparut si pe obrazul celalalt? Imi este foarte frica. Stiti daca poate sa apara rozacee la 19 ani, sau cum se manifesta? Va rog sa-mi raspundeti, ca simt ca innebunesc!

| Brigaela a răspuns (pentru Costinamiha):

Pentru ca reactiile alergice nu sunt limitate strict la zona ed administrare, pot sa se extinda,
Da, rozaceea poate aparea la 19 ani, dar este foarte rara la aceasta varsta. Se amnifesta cu pete si noduli rosii pe fata, dar asa se manifesta zeci de alte boli, nu te poti diagnostica singura.
Sincer, cred ca e mult mai urgent sa consulti un psihiatru. Ai o reactie total disproportionata, in mod normal nici pacientii suspecti de cancer nu reactioneaza in felul asta. Rozaceea este o afectiune benigna, tratabila, care nu pune viata in pericol. CEva este foarte anormal in reactia ta si poate fi mult mai grav decat leziunea propriu-zisa.