| Bubu2396 a întrebat:

Va rog sa tratati aceasta intrebare cu seriozitate si daca puteti sa ma ajutati. Am 16 ani si din data de 14 iulie nu mi-a mai venit menstruatia( va rog sa nu va ganditi la alte lucruri deoarece ACEL lucru este ABSOLUT EXCLUS- deci asta nu reprezinta un motiv de ingrijorare). Am tinut un fel de regim, renuntat la anumite alimente, nu m-am hranit foarte bine, am facut efort fizic excesiv si am slabit 6 kg. Pe langa intarzierea menstruatiei a inceput sa imi cada foarte tare parul. Acum am inceput sa ma hranesc corespunzator, mai ales cand am vazut consecintele.
Ce as putea face? Ar trebui sa mai astept in speranta ca totul va reveni la normal sau sa spun parintilor mei si sa ma duc la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Loora a răspuns:

In primul rand, normal ar fi sa mergi la un ginecolog. Poate fi si din cauza ca te-ai racit... Nu poate fi din cauza la mancare stai linistita:*

| miha_6184 a răspuns:

Buna se pare ca ai recurs la un regim foarte drastic efort fara hranire poate duce la dezechilibru hormonal destul de grav.Totusi au trecut deja deja 2 luni si ceva si poate de asta acum consecintele se vad. organismul tau se chinuie sa revina la normal. Daca spui ca ai inceput sa te hranesti corespunzator urmareste-ti echilibrul organismului si incerca sa bei mult la pte si suc de lamaie ca sa readuci niveul de vitamine la normal.Si incerca niste vitamine pentru a da o lovitura organismului sa reactioneze. Daca vezi o inbunatarire inseamna ca esti pe drumul cel bun dar ai grija cu menstruatia daca nu-ti vine pana la sf lunii trebuie sa spui alor tai. La medic nu ti se poate face nimic deoarece esti minora si nu ai... ma intelegi? bafta!