| Safire17 a întrebat:

Va rog URGRNT un raspuns! Luni, la scoala ma jucam cu o colega, si alergam, pana ce am cazut langa un zid. Si eu am pus mana ca sa nu cad cu totul in peretele respectiv. Si mi-am facut o rana pe mana si acum parca e un fel de rosu catre maroniu. Ce pot face ca sa nu se mai vada atat de urat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dezinfectezi rana cu apă oxigenată, o compresă sterilă și un pansament.
Pa, pa.

| NoNameJunior a răspuns:

Te-ai zgâriat probabil de zidul acela şi de aceea este aşa de "urâtă".dă-ţi cu o cremă sau cu puţin spirt(grijă că ustură).şi las-o "liberă". pansamentele nu rezolvă prea multe.cu timpul, ea se va vindeca.cine o să râdă, o să fie ignoratbig grin.

| Idkidk a răspuns:

Da-ti cu spirt sau cu o crema de galbenele! Va ustura cu spirt dar te va ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne daca te-ai lovit, te-ai lovit! Ce, copiilor din zilele astea nici nu le place sa li se vada ranile? da-te cu dezinfectant si gata!

| Esial a răspuns:

Da-te cu dezinfectant si nu umbla la rana, ca se poate agrava.aiu rabdare, va trece in 2-trei zile.Bafta! rate&vote

| SmilePleaseXoXo a răspuns:

Pai am o sugestie:
Ai putea sa iti ei acum cateva zile bluza cu maneca lunga.
Dar nu uita sa te duci la un medic de familie pentru un control.

| ingerasdulke15 a răspuns:

Poti sa iti dai cu fon de ten ( sa fie culoare pieli tale ) ai grija sa nu te infectezi

| mayafashion29 a răspuns:

Poi exista numeroase tratamente.Dar cel mai bine ar fi sa mergi la medic poate parea o problema minora dar nu e.Pana atunci poti da cu crema de galbenele e ffff buna si nu afecteaza cu nimic deoarece e naturala. Succes :*

| BizZi a răspuns:

Da cu Rivanol si ceva care sa faca coaja cat mai repede sa scapi de acea lovitura, acea bubita. Si alta data fi mai atenta.

| TrueLoveWins a răspuns:

Date cu un dezinfectant(preferabil RIVANOL-se gaseste in farmaci )dupa care am citit si practicat ca daca te lovesti si ai rana sa pui o felie cam de 5-8 mm grosime pe rana de 2 ori pe zi timp de vreo 2-3 zile si iti trece.Bafta!

| GabrieLSeby98 a răspuns:

In primul rand du-te la medic sa vezi daca nu te-ai infectat el iti va da un fel de unguent daca nu vrei s ate duci pune niste varza acolo si tine legat in jur de 4-5 ore iti va trece funda?

| ÐøмղϊֆøaԻa a răspuns:

Pai nu ai ce face pana nu iti trece buba. oricum da'ti cu crema de galbenele pentru ca o sa iti treaca mai repedewinkingsper sa te ajut