| B_Elvis_Alexandru_1990 a întrebat:

Va salut. Am si eu o problema cam nasoală, daca îmi poate oferi cineva un sfat. Sunt alergic la înțepături de viespe. Azi m-a înțepat una in zona spinării, mai exact pe miljoc. La 10 minute după intepatura m-am simtit foarte rau, mi-o lua si inima la galop. Am luat o pastilă claritine pentru alergie. Faza acum este ca la 8 ore de la intepatura mi-a aparut o mancarime puternica pe toata spinarea, dar o simt in tot corupl. Bineînțeles ca unde m-a intepat mi s-a si umflat si parca de la o ora la alta se umfla tot mai rău. La spital, la urgente sigur nu ma primește ca este spital pentru pacienți covid. Oare mi se trage umflatura? Sau mai rau imi face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu poti trimite pe cineva la poarta spitalului sa se intereseze pe unde pot intra urgentele? Mama a avut o problema de curand, a mers la urgente (cum se mergea in mod normal), iar pentru cazurile de Covid sunt corturi in curte. Sau suna medicul de familie pentru un sfat. Daca e asa grav, ma indoiesc ca-ti trece de la o pastila de Claritine.

| eckblume a răspuns:

Mai ia o pastila de alergie. Ar trebui sa iti dispara pana dimineata.

| Florin13042002 a răspuns:

Mănâncă o lămâie și o sa îți treacă mâncărime.