| Pop_Rafi_1997 a întrebat:

Ma intepat viespe ieri dimineata si azi dimineata m-am trezit cu o umflatura in zona unde m-a intepat, am inteles ca reactile alergice apar la maxim 15 min deci eu nu sunt alergic si vreau sa stiu de ce sa umblat si daca pot scapa mai repede de umblatura

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

De ce se umfla? Pentru ca reactia corpului la intepatura este o eliberare de histamina iar histamina determina inrosirea, umflarea si durerea. Deci umflatura este normala, nu trebuie sa te sperii. Scapi mai repede de ea folosind, surpriiise, antihistaminice orale si locale. Deci clorfeniramina, si local fenistil gel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune gheata pana se lasa umflatura si apoi aplica crema de hidrocortizon.

| Garielu a răspuns:

Da,poti sa scapi mai repede de unflatura punand sare sau otet.Si nu cred ca esti alergi ca si pe mine m-a intepat si mi s-a umflat degetele de zici ca eram Hulk.Dar mai bine intreaba doctorul de familie.