| Cannion a întrebat:

Va salut, din nou, TPU! Am o intrebare : Deci, dupa cum v-am mai spus, am 14 ani, 1.82m si 56 kg. Astazi am mancat asa : 4 fornette ( 2 cu caise, una cu visine si una cu ciocolata ), 2 covrigi medii si un ou prajit, ochi, mic, mai inainte. Cate calorii am " bagat " in mine? Am sanse sa ma ingras de la atat? Sfaturi de la cineva informat! Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| deliutza07 a răspuns:

Nu stiu exact cate calorii, dar daca vrei sa nu te ingrasi NU ai voie sa mananci faina(si zahar)! nu e bine daca ai mancat covrigi si fornetti! Elementele care ingrasa sunt glucidele(zaharurile), care se gasesc cel mai mult in zahar si faina! Trebuie sa iti "iei" aceste zaharuri din fructe, dar nu din fructe foarte dulci.Nu ai voie sa depasesti 30g de glucide pe zi! ...si da..de la atat cam ai sanse sa te ingrasi pentru ca acei covrigi si acel aluat contin sare si faina care nu contin nimic bun pentru organism (proteine, nutrienti sau vitamine), in schimb contin calorii si glucide.A..si am uitat sa mentionez ca Alimentele albe nu sunt bune pentru organism(faina, sare, zahar)
Mai multe informatii despre glucide gasesti aici:http://cesamancam.ro/Glucide.html

2 răspunsuri:
| blablablaa a răspuns:

Esti in crestere, nu trebuie sa tii nici un regim/dieta. Mananca orice ai, fa un sport, si bea multa apa.

| mCamii22 a răspuns:

Depinde de organismul tau. de exemplu eu pot sa mananc absolut orice si nu ma ingras deloc. tot la 55.5 kg raman. dar daca nu vrei sa te ingrasi trebuie sa inveti sa mananci cu masura si echilibrat. de exemplu mananci de 5 ori pe zi, astfel: dimineata- mic dejun
pe la 10- un mar, un baton de cereale sau ceva fructe
pe la 13-14 dejunul
pe la 18 din nou un fruct...o gustare,
seara mananci cina.
toate acestea le mananci in asa fel incat sa te saturi. nu trebuie sa iti calculezi cate calorii mananci sau cate grame de paine si asa mai departe. mananci cat sa te saturi..cat sa nu iti mai fie foame nu mananci ca spartu si dupa aia sa nu te mai poti misca.
sper ca ti'am fost de ajutor happy