| paulmacec a întrebat:

Va salut doamnelor si domnilor.
Stie cineva in ce fel ne este afectat creierul de catre magneti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Slabut, sau deloc. Aparatele RMN, cu care medicii iti inspecteaza corpul, vazind bine ce se afla in el, se bazeaza pe cimpuri magnetice intense. E mai grav doar daca ai metal asupra ta cand dai de asa ceva, caci metalul interactioneaza cu cimpurile magnetice. De aceea se si are grija sa nu ai metale asupra ta pa RMN

| relian a răspuns:

Nu ne afecteaza cu nimic, cel putin magnetii naturali, sau campul magnetic al pamantului, cred ca nici magnetii industriali nu ne afecteaza.De fapt masinile alea de RMI asta fac poze folosind magneti, poti s-a stai toata ziua sa te scaneze aia, poti sa stai o saptamana o luna, nu te afecteaza deloc.

| scrigroup a răspuns:

In caz ca vrei sa stii mai multe de cum e afectata sanatatea creierului de magnetism:
http://www.mediculmeu.com/sanatatea-familiei/sanatatea-creierului/index.php