| madalena a întrebat:

Vaccinul antitetanos este dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KaTaLyN a răspuns:

Cand ti-l face nu e dureros... o simpla intepatura. Dupa ceva timp, cand incepe sa-si faca efectul, o sa te doara putin mai tare... dar nu e motiv de panicawinking

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand ti-l face nu e dureros. Dupa aceea, vreo doua zile o sa simti o mica durere in muschiul in care ti-a fost facut (deltoid) in special daca stai pe el. Pe mine m-a trezit doua nopti de fiecare data cand ma intorceam pe partea respectiva. Dar n-a fost foarte rau.

| Roxiiiiiiiiiiiii a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am facut de 2 zile si inca ma doare sad Mi-a zis ca sunt cam sensibila si o sa ma mai doara in continuare? si cum pot preveni infectia?crying(

| Brigaela a răspuns (pentru Roxiiiiiiiiiiiii):

Infectarea zonei de vaccinare o previi prin mentinerea unei igiene normale (dus de doua ori pe zi). E normal sa mai ai o mica durere si dupa doua zile, nu e nimic grav.

mlm
| mlm a răspuns:

De ce sa fie dureros, este ca o mica intepatura de insecta, nu cred ca este nevoie sa-ti faci griji, ce poate sa doara? Succes.

cristian
| cristian a răspuns:

Daca nu te uiti cand te inteapa nici nu simti. Te gadila un picut si gata ai scapat.Pe cuvant ca nu trebuie sa te sperii.

| monicaclaudia a răspuns:

Pe o scara de la 1 la 5 ii dau cu indulgenta 2 laughing. Depinde cat de dureroasa consideri tu o mica injectie.

| DenissaDeea a răspuns:

E normal sa doara putin, dar e ok, nu patesti nimic.Fiti curajosi!

| LittleZyzy a răspuns:

Depinde de organism. Dar nu ai de ce sa te sperii, nu e dureros.

| cristianfrunza a răspuns:

Antitetanosul nu doare! Eu l-am facut ieri deoarece calcasem intr-un cui ruginit. Dupa ce mi l-a injectat am simtit o mica durere(cum te-ar strange cineva de mana) oricum e mai bine sa doara pentru ca stii ca isi face efectul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de organism probabil. Pe mine momentan ma doare destul de tare. fiind facut acum vreo 6 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intepatura e la fel ca la altele, te pisca in momentul in care intra substanta din seringa, apoi te mai doare muschiul vreo 2 zile(suportabi) dar e bine sa ti-l faci daca ai nevoie de el, sa nu ajuti la chestii mai dureroase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intepatura in sine doare, dupa o perioada de timp poate sa te doara destul de tare, depinde de organismul fiecaruia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe mine putin m-a durut ultima injectie antitetanos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut si eu acum 2 zile acest vaccin si crede-ma ca pe loc nu doare. O sa doara putin in urmatoarele 2-3 zile, deci nu se intampla nimic...Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand am primit vaccinul eram pe ''5 carari'', a doua zi eram mahmur si a treia zi cand mi-am revenit, am realizat ca am fost vaccinat- de la durere bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare deloc.eu l-am facut azi si nu m-a durut. Acum, sincer, ma cam doare muschiul, dar este suportabil. Eu am pus cuburi cu gheata pentru a alina durerea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa 3 zile de la vaccin ma doare muschiul ingrozitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc si eu pentru explicatii pentru ca sunt clasa a noua si astazi sau maine trebuie sa fac vaccinul asa ca bft all:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa e nu e dureros... dar mie a doua zi mi s a umflat mana si ma doare in continuare de 2 zile abia pot sa mi misc mana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si doare aproape 2 zile dupa ce il faci

| pedROfilul a răspuns:

Nu; desi te doare putin mana o zi dupa. Dar e o durere usoara, gen nevralgie.

| Ionutzuuuu a răspuns:

Am facut vacciunul si acum simt ca si cum mi-ar fi picat o greutate mare pe mana abia de o misc nu pot ridica nici macar 2Kg.

| blablablablabl a răspuns (pentru Ionutzuuuu):

Si eu trebui sa-l fac si mi-e frica

| blablablablabl a răspuns:

Buna vaccinul antitetanos chiar nu doare maine trebui sa-l fac si imi este frica

| blablablablabl a răspuns:

L-am facut vaccinul astazi si nu a durut deloc, deloc, dar acum ma cam doare putin mai mult.

| bestiutza a răspuns:

Eu sunt asistenta medicala... si mi-am facut si eu antitetanos dar nu doare deloc e doar aceea mica intepatura si doar atata... asa ca fara frica

| AndreeaDD122 a răspuns:

Da, este!
Eu am facut acest vaccin azi dimineaţă, simţi doar o înţepătura cand ţi-l face dar o sa te simţi foarte rău după.
Eu una am avut temperatură, stari de somn, de vomă, ameţeala, mâna o sa te doar enorm de tare.
Nu trebuie sa te sperii, o sa-ti treacă durerea peste 2-3 zile. Iti urez succes