| anonim_4396 a întrebat:

Varicela este contagioasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dariaaaaafaranume a răspuns:

Daca ai facut-o cand erai mic nu ai cum sa o iei, dar daca nu ai facut-o poti sa o iei foarte usor (daca stranuta, tuseste etc.)

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, varicela este contagioasă!

Vezi alte detalii şi la linkul :
http://dr.herdea.ro/medicale/61/varicela

http://www.sfatulmedicului.ro/varicela

Toate cele bune.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, chiar e contagioasă.
Ai grijă!winking

| ShadowGhost a răspuns:

Buna.Da,varicela este contagioasa.Dar daca esti vaccinata nu o poti lua.Sau daca ai facut in copilarie, nu o mai poti face si a2a oara.

| AdrianL a răspuns:

Da.
Daca ai avut varicela a doua oara nu mai faci.

| 50cent50 a răspuns:

Sursa de infectie e reprezentata de bolnavii de varicela, iar transmiterea se face prin contact direct, de la persoana la persoana, cel mai adesea pe calea aerului. Mai rar se poate transmite si prin obiecte murdare de secretii.

Pacientul este contagios cu 1-2 zile inainte de aparitia eruptiei si pana la 6-7 zile dupa aparitia ultimului val eruptiv, practic pana ce ultima vezicula se transforma in crusta si se desprinde natural.