| kynleiii a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati.Azi ne-a dat la matematica niste probleme.Si nu stiu sa le rezolv pentru ca azi am avut 4 ore de mate.Ne-a predat 4 lectii si nu le-a explicat.Va rog sa ma ajutati ca a zis daca nu facem tema ne pune 1.
ex1. 60% din elevii unei clase sunt fete. Ce procent reprezinta nr baietilor din totalitatea clasei?
ex 2. Aflati un nr stiind ca 45% din el este 27.
ex 3. Bunica a adus celor 3 nepoti ai ei 28 de mere si este nehotarata : sa le imparta in parti direct proportionale sau sa le inmparta in parti invers proportionale cu varstele lor. Oricum ar proceda ea tot nu stie cate mere ar trebui sa primeasca fiecare nepot asa ca, pana se gandeste cum va proceda, va roaga frumos sa-i spuneti cate mere ar trebui sa primeasca fiecare nepot in fiecare din cele 2 situatii. Aaa. bunica v-aminteste ca varstele nepotilor sunt de 2, 4 si 8 ani.
Va rog frumos sa ma ajutati...raman datoare, dau si vot si fundita
Multumesc. daca ma ajutati

Răspuns Câştigător
| Lavinia_7630 a răspuns:

La ex 1 faci totalul de elevi-nr de fete adica 100%-60% si iti da 40% baieti.

6 răspunsuri:
| anonim24 a răspuns:

Am o intrebare pentru tine si dupa iti raspund, esti cumva in clasa a 1 a?
sunt atat de usoare.

| katy a răspuns:

Asa spun toti care nu sunt atenti la ore...ca profesorul e de vina si nu explica.

| kynleiii explică:

La ex 1 este "Ce procent*"

| kynleiii explică:

Am modificat

| kynleiii explică:

Nu.Sunt a v-a

| Chris_6866 a răspuns:

1.40%2.45x/100=27 si obtii x=20*27/9 si x=60 3. x+y+z=28 cazul 1. 2x=4y=8z=ca si x=ca/2 y=ca/4 z=ca/8 faci ca/2+ca/4+ca/8=28 si scoti ca si apoi restul'(x, y, z) cazul2. Direct prop este invers adica x/2=y/4=z/8=ca si rezulta x=2k y=4k z=8k...