| anonim_4396 a întrebat:

Vi se pare ca am mâncat mult la prima masa? O bucata de brânză de vaca, o bucata de cașcaval, o bucata de salam (nu de acela plin de grăsime, avea niște bucăți de șuncă prin el) și o omleta dintr-un ou, fără mult ulei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prea mult colesterol care înfundă vasele.
Proteine de prea multe feluri, care se digeră fiecare diferit, și chinuie stomacul.
Prea multă brânză care constipă și nici un gram de fibră ca să meargă totul pe maț în jos.
Orice salam, are în el enorm de multe adaosuri care numai bine nu fac ficatului.
În rest totul e ok.
Prognoza ta pentru deces, ce va scrie pe foaie,
Cancer, infarct cardiac, insuficiență renală, dacă continui tot așa.
Vârsta la deces, sub media pe țară.

| Wr3nch a răspuns:

Nope, e ok.

| Sn4k3 a răspuns:

N-ai mancat mult, dar depinde ce inseamna bucata aia. Ti-am mai zis in celelalte intrebari ce sa faci ca sa-ti poti calcula singur caloriile, dar e grele.

| HadesSs a răspuns:

Cam naspa mananci, mezeluri si alte porcarii, daca ai oua poti opta pentru o omleta din 2-3 oua plus legume, cum zicea si Adrian ai nevoie si de fibre, tu nu mananci nici o leguma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zici ca e mic dejun de balerină.

| DanielPH a răspuns:

Conteaza ce inaltime si greutate ai. Daca esti ca mine, 1.89, 84kg, ai mancat ok spre putin, daca ai 1.75 si 60 kg, ai mancat ok spre mult. Oricum, in parametrii normali. Nu vad carbohidratii in aceasta masa. Ai proteine, lipide, dar carbohidrati? Mergea o felie de paine prajita, scoteai cascavalul, ca oricum era gras, poate adaugai chiar si un fruct. Asta daca vrei o masa "perfecta" sa-i spunem asa. Insa jongleaza cu mancarea, nu manca mereu la fel, nu mereu.

| anonim_4396 explică (pentru DanielPH):

Am 1,83 și 78-79 de kg, acum câteva săptămâni aveam 82-83

| JUNNKiE47 a răspuns:

Depinde de de volumul mesei si de valorile nutritionale, așa că nu iti putem oferi un raspuns concret.