| Kriss96 a întrebat:

Vineri am de prezentat un proiect la istorie si e destul de lung. Prezentarea va dura in jur de 15 minute. Problema e ca sunt racita si am niste accese de tuse foarte urate. Tuse din aceea productiva. Mi s-a intamplat si ieri,si azi,in timpul orei de sport si se uitau unii ciudat la mine ca nu stiau ce am. Iar eu nu puteam sa vorbesc. Simt ca ma gadila ceva pe gat si imi vine sa tusesc. Daca tusesc nu ma mai opresc. Daca inspir adanc ma gadila mai rau si nu mai pot sa respir,imi dau lacrimile,ma inrosesc, imi curge nasul. Mi-e teama ca o sa se intample asta in timpul prezentarii si o sa se uite toti la mine ca la felul paispe. Ce as putea sa iau ca sa nu ma apuce tusea alea 15 minute cat prezint?
Am incercat deja cu Halls, Tantum Verde si ceai fierbinte (mi-am luat si la scoala).
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la medicul de familie pentru consult si tratament. Eu una, am experimentat recent ghimbirul pus la macerat in miere. Dar asta este tratament adjuvant, adica ceva ce insoteste tratamentul medicamentos. Sanatate!

| anoonym a răspuns:

Fi atenta aici la mine: ia o lamaie cu miere si mananca la greu...fai multe ceaiuri de musetel, menta, flori de tei si multe altele poti sa faci si de fructe de padure. daca gasesti catina ia si de aia si fai ceai! bafta insanatosire grabnica