| VrRos25 a întrebat:

Vinul demisec este sănătos de consumat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da. Dar cu moderatie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un pahar da, dar nu zilnic, odata pe luna un pahar mic de vin indiferent ca este sec sau demisec linga o friptura merge, nu bea vin sau alcool pe stomacul gol ca te distrugi, nu te obisnuii sa consumi alcool in cantitati mari ca faci ciroză cancer la ficat, bautura si tigara sunt moarte sigură, bea apă, apă rece poti bea cîăta vrei, poti bea apă plată apă minerala apă de la chiuvetă, este indicat acum vara sa te hidratezi cu apă nu cu alcool.

| Wr3nch a răspuns:

Unele studii ziceau ca un pahar de vin rosu, indiferent de tip, e sanatos pentru inima.

| ReddY25 a răspuns:

Dc nu, dar responsabil

| RoCkKiD a răspuns:

Alcoalele de orice fel ar fi si in orice cantitate/concentratie nu sunt sanatoase.

Acestea find zise, nici cefa de porc nu e sanatoasa si tot o consumam. Secretul e consumatul cu masura.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Alcoalelelaughing cine v a invatat ma sa vorbiti si sa scrieti in halul ăsta cine?

| Brizbriz a răspuns:

Demisec e numai chestie de gust, nu de sanatate
iar, cu toate ca, cica vinul rosu face bine, TOTUSI, vin *real* nu prea stiu de unde sa iei, poate direct de la vie, pentru ca ala de la supermarket, la fel ca laptele, nici nu cred ca are nimic dintr-un vin real in el si chiar daca ar avea, tot e plin pana la refuz de chimicale, pe toate scrie "contine sulfiti"
deci nici unul nu e bun pentru sanatate