| AdySnaP a întrebat:

Am si eu o dilema, care este dintre vinul sec si demisec?

Răspuns Câştigător
| LeMoN19 a răspuns:

Vinurile se clasifica si in functie de cantitatea de zahar pe care o contin. Este important sa stii cum este vinul pe care vrei sa-l cumperi, nu atat pentru pericolul de a-ti pierde silueta, cat mai ales pentru a putea aprecia daca vinul respectiv va merge cu ceea ce ai de gand sa gatesti sau sa servesti alaturi de el. Pentru vinul romanesc, mentiunea "sec" de pe eticheta inseamna cam 4 grame de zahar la litru, "demisec" intre 4 si 12 grame la litru, "demi-dulce" intre 12 si 50 de grame la litru. Iar un vin dulce are peste 50 de grame la litru. Concentratia de zahar din vin, depinde insa si de obiceiurile culturale. Rusii sunt mari consumatori de vin dulce. Asa se explica de ce vinurile romanesti de pana in 1989 erau in majoritate dulci sau demi-dulci, Romania fiind printre furnizorii importanti ai URSS. Gustul pentru vin dulce s-a pastrat mult timp pe piata din Romania, si a trebuit sa astept anul 2000 ca sa beau primul Chardonnay sec romanesc.

3 răspunsuri:
| JustMe6378962 a răspuns:

Pai ala sec ii mai sec decat ala demisec, care ii mai putin sec decat ala seclaughing Ai inteles tot, nu?

| LeMoN19 a răspuns:

Sper ca te-am putut sa intelegi.

| tashajkl a răspuns:

Buna... uite aici un link :D funda? http://romaniateiubesc.stirileprotv.ro/......-mana.html