| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a întrebat:

Virusul HIV se poate detecta prin niste simple analize la sange? sau trebuie facut un test special?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| camryn a răspuns:

Exista niste teste rapide, si arata cam asa http://www.google.ro/......tp?/imgres
Testul se face cam ca si cel pentru glicemie. Se dezinfecteaza regiunea cu spirt, se punctioneaza degetul (cel mijlociu sau inelarul), si se lasa o picatura sau 2 de sange sa cada in cerculetul ala (ca in imagine), dupa care se asteapta rezultatul (dureaza cam 10-15 minute). De obicei, o linie inseamna negativ, 2 pozitiv, iar 3 linii sau nici una test invalid, care trebuie repetat. De obicei, se face oricui gratuit in policlinici/spitale pe 1 decembrie, insa din cauza testelor insuficiente, acest lucru nu prea se mediatizeaza.
Insa, pentru confirmare, cel mai sigur e testul Western Blot, facut in cadrul unui laborator de analize medicale.

5 răspunsuri:
| CatelusaFlaffy a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci teste speciale deoarece nu poti face niste analize obisnuite pentru ca risti ca ii contaminezi si pe altii.Trebuie sa anunti doctorul ca tu doresti un set de analize pentru hiv.

| andrei213 a răspuns:

La analizele de sange se detecteaza test special nu exista pentru asa ceva happy

| C8PILUcool a răspuns:

Nu se face la un test special.