| BUBULINA a întrebat:

Voi cum aveti grija de sanatatea voastra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu am inceput sa am mai multa grija destul de recent, insa tot nu-i destula. laughing
Dumnezeu are in primul rand grija de noi, dar si noi trebuie sa fim copii buni si ascultatori, sa mancam sanatos si sa facem miscare.

| Zenithf a răspuns:

Si m-am mai gandit la intrebarea ta si acum imi vine sa zic mai multe. Am 33 de ani, sunt sot fericit si peste 6-7 luni o sa devin un tata fericit.
Si cu gandul la astea ma gandesc si ca peste 12 ani fetita mea va fi in clasa a V-a, eu voi avea 45 si voi merge pe 46, si ca daca nu am grija de sanatate o sa am un infarct si o sa-mi las copilasul orfan. crying
Chiar nu vreau asa ceva, exista lucruri pentru care vreau sa traiesc, as vrea sa-mi vad nepotii s. a.
Sunt gras = traiesc bine? bah. straight face

| anad a răspuns:

Nu fac abuzuri de nici un fel si in rest o tratez cu indiferenta pana imi da ea semnale ca ceva nu e bine! Sanatate!

| marrr a răspuns:

Well. in zilele trecute mi-am dat seama cat de inconstienta am fost cand mancam de la fast-food, produse din magazine, salate cu maioneze din supermarketuri. S-ar putea sa si platesc pentru inconstienta mea. De ieri am inceput sa mananc sanatos, incerc pe cat pot sa mananc regulat.
Beau mai multa apa, ceaiuri facute in casa si am sa renunt de tot la orice fel de suc, fie el acidulat sau nu. Poate doar cand mai ies prin oras sau la ocazii.
Inafara de nutritie, tot prin faptul ca am patit-o, mi-am dat seama cat de important e sa ne protejam de frig, de bauturile racoritoare, inghetate. Am avut sinuzita si spun din proprie experienta ca nu as mai vrea sa am vreodata ceva, deoarece este foarte nasol. Pacat ca nu mi-am dat seama mai devreme, la fel si cu stomacul.[care de cateva zile ma doare si mi-e frica sa nu am cevastraight face]
Iarna mereu port o caciula si un fular, iar ca haine ma imbrac in cele groase care sa-mi tina suficient de cald pe toata perioada iernii. SIncera sa fiu, inainte mergeam la scoala intr-o jacheta de primavara-toamna de piele, cu capul gol, iar pe sub jacheta aveam doar o bluzita cu maneca lunga. Cand ma gandesc imi vine sa dau timpul inapoi ca sa indrept lucrurile. dar din experiente invatam cum sa ne descurcam si-n viata.
Igiena: pastrez igiena corpului meu, cat si igiena din casa. Imi place sa fac curat, sa ma implic in treburi casnice, ca pana la urma voi fi si eu sotie si mama si voi avea casa mea pe care sa o ingrijesc.
Nu stiu ce alte domenii ar mai fi, incerc cat pot sa ma feresc de soarele puternic de vara, din miezul zilei. Nu beau apa rece[nici nu am voie si inteleg acest lucru], nu fac bai prea reci sau prea fierbinti. Cam atat ar fi; daca am omis ceva, imi cer scuze.

| mary_4765 a răspuns:

Mancand sanatos, facand sport si sa fii antotdeauna cu zambetul pe fata

| Slavian a răspuns:

Eu nu beau, nu fumez, nu vorbesc urat...
Ptiu! Bagami-as p***. iar mi-a scapat tigara-n bere! laughing

| AidaAmaranta a răspuns:

Nu. fumam si ne drogam zi si noapte! ne taiem venele si bem sangele
.

logik ca avem grija de santaatea noastra!

| LovelyBitch a răspuns:

Pai, fac 1. 000 de pasi pe zi, pentru. ca acest lucru este foarte important, mananc multe fructe si legume, fac sport cel putin 30 min. pe zi, am grija sa-mi fac in fiecare luna un control medical si cam atat. fundita plss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Beau multa apa, ceaiuri, am grija sa mananc de toate(in fiecare aliment se gaseste cate ceva bun pentru sanatate), evit pe cat posibil dulciurile, chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert, nu consum deloc produse fast-food, fac sport regulat, am grija sa ma imbrac bine(asta cand e nevoie, bineinteles), incerc sa dorm cel putin 8 ore pe noapte si, unul dintre cele mai importante aspecte(din punctul meu de vedere); accept sa iau medicamente doar daca este absolut necesar, altfel nu. Vreau sa spun ca nu am avut deloc probleme de 9 ani, exceptand cateva raceli pe care le-am tratat cu ceaiuri fierbinti si supe(si am avut mare grija sa fie cald in camera).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte simplu:
1. alimentatie corespunzatoare (cat mai multe cruditati, fara dulciuri (ma rog, o bombonica pe saptamana nu face rau nimanuibatting eyelashes ) fara fast-food, fara sucuri (cele mai ``nesanatoase``laughing care provoaca si cancer straight face ), cat mai putine prajeli,
2.practicand sport
3.nu stau in Soare (sunt foarte periculoase radiatiile, intre orele 11-16 nu e voie sa stai afara, sau macar stai undeva unde este umbra)
4. nu folosesc creme care contin parabeni (provoaca cancer straight face)

Sper ca te-am ajutat!winking happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. am un tel in viata
2. suplimente alimentare
3. consum cat mai putine alimente procesate industrial
4. citesc carti de gandire pozitiva
5. catel, pisica, gradina
6. apa 2l/zi
Si cam atat, recunosc cu sportul nu ma prea omor, dar de luna asta ma duc la un curs de dans, impreuna cu mai multi prieteni(e), asa e mai distractiv!