| GEORGEL2012 a întrebat:

Voi cum va spalati pe dinti?
tehnica periajului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Mă spăl de cel puţin 2 ori pe zi.
Mă spăl pur şi simplu pe toţi dinţii, prin mişcări circulare, sus jos, pe-o parte şi tot aşa, la urmă mă clătesc bine.
Te pup!

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Periajul trebuie sa dureze cel putin 3 minute.Capul se tine in sus,drept, nu aplecat peste chiuveta, deoarece in cea de a doua pozitie saliva inlatura pasta de dinti
Periuta se tine astfel:coada periutei se prinde intre inelar si degetul mic, degetul mijlociu si cel aratator se asaza pe maner, iar degetul mare pe locul de unde incep perii. Miscarile se fac din incheietura mainii, nu din cot.
Periuta astfel tinuta se aplica pe dintii din fata si se fac miscari verticale dinspre gingie spre marginea dintilor, In felul acesta se perie toti dintii.Suprafetele dinauntru ale dintilor se perie tinand periuta vertical, tot prin miscari verticale, dinspre gingie spre marginea dintilor.
Dupa periaj se face clatitul.

| ascovit a răspuns:

De obicei ma spal pe dinti de 2 ori pe zi. Pun pasta d dinti pe periuta si dupa imi "periez" dintii in "cerculete" daca intelegi ce vreau sa spun.