| Jadis a întrebat:

Voi merge in excursie cu clasa peste o saptamana. Problema este ca am rau de masina. Va fi o distanta de 6 ore. Ce as putea face sa nu vomit? Imi dat niste sfaturi? Orice este binevenit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| bulin a răspuns:

Emetiral sau Metoclopramid de la farmacie si ia la tine o sticla cu limonada. Cand bei ceva in masina bea cu inghitituri mici.

| unknownn a răspuns:

Stai in fata de tot si uita-te prin geamul soferului(a. k. a parbriz)

| Kramerwalt a răspuns (pentru unknownn):

Asta a facut si colegul meu a stat in fata langa profa si... wheack

| Kramerwalt a răspuns:

Aveam aceiasi problema ca si tine, dar devenind sportiv de performanta trebuia sa face drumuri foarte lungi cu autocarul la primele calatorii am apelat la niste medicamente de la farmacie dar dupa aceia am mers oriunde fara probleme si fara pastile, Tu ai rau de miscare nu de masina, si probabil ca nu prea esti invatat dar oricum succes! in cazul tau sustin idea cu pastilutele si punga pentru voma nu vrei sa pleci la drum fara ia crede-ma capul doamnei profesoare nu-i chiar locul potrivit pentru varsatura ta(a patit-o un coleg i-a facut-o unei profe cu vreo 7 culori in cap ia mai pus el vreo doua)

| ChiyoTheo a răspuns:

Poti incerca sa iei niste pastile.

| AnnaMariaKitty a răspuns:

Buna.Si eu am rau de masina, dar ma simt mai bine daca stau langa geam, in fata(daca se poate, daca nu, langa un geam putin deschis). Incearca sa nu te dai cu prea mult parfum si incearca sa manaci niste fructe(mere, portocale, sau sa bei limonada), daca nu, se gasesc la farmacie pastile sau picaturi care inlatura senzatia de greata. Sper ca te-am ajutat si distractie placuta in excursie!

| angels0nina a răspuns:

Daca ti se va face rau bea o limonada sau chiar mananca o lamaie cat mai acra dar te sfatuiesc sa iei si niste pastyle.

| SheCanSmile a răspuns:

Cred ca in farmacie se gasesc ceva pastile de rau de masina... intreaba la farmacie daca au ceva pastiel sau bratari pentru rau de masinahappy

| CandNuStiuIntreb a răspuns:

Bună. Poți merge la cea mai apropiată farmacie și ceri pastile pentru rău de mașină. Și eu merg într-o excursie săptămâna asta și chiar dacă nu am rău de mașină, mai bine prefer să am niște pastile de alea cu mine... Baftă și distracție plăcută!

| lulucarmen a răspuns:

Mie mereu cand mi se facea rau pe masina bagam castile in urechi si asc muzica pana ce adormeam si cand ma trezeam eram foarte relaxata si nu mia mai fost rau toata ziua... ori cat as fi mers cu masinawinking

| Alphy a răspuns:

Sincer eu zic duti lamae cu tine ca la mine a mers

| Alphy a răspuns:

Cu lamaie sau ceva de genu