Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau mai multe detalii despre detartraj. Sunteti pro sau constra? Argumentati!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Detartrajul ar trebui facut la 6 luni, dar exista persoane care au nevoie mai des, la 4 luni, in special fumatorii, persoanele care beau mai des vin rosu, cafea.

2 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

Detartajul îndepărtează tartrul de pe suprafața dinților, adica placa bacteriana depusa pe suprafata dintilor. Detartajul este mai ieftin decat tratarea dintilor bolnavi, deci de ce ar fi cineva contra? Cred ca ai auzit una alta despre ALBIREA DINTILOR, nu este acelasi lucru cu DETARTRAJUL.

| AdrianTzar a răspuns:

Nu cred că este rocmandat atât de des sat se facă, am auzit de la un asistent că dinții devin mult mai sensibili și nu este de dorit. Este doar o părere din auzite, așteptăm să ne spui si nouă părerea unui doctor avizat după ce îți faci detartrajul happy