| Eugeniusu a întrebat:

Vreau sa imi fac niste analize. Este ok sa merg la medicul de familie, iar acesta sa imi faca o trimitere catre un spital sau sa merg la particular? Nu vreau nicio investigatie avansata, doar in mare sa stiu daca nu am nimic grav. Ce analize sa cer pentru a mi se face, de sange, de scaun si urina, glicemie, sau?
Nu vreau sa fie ceva prea scump, maxim 150 lei. Nu mi-am mai facut analize de 10 ani, acum am 20 de ani. Mi-a venit ideea de analize pentru ca slabesc foarte rapid si ma simt asa slabit. Dau funda si vot la cine ma ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai asigurare, este bine sa mergi intai la medicul de familie.
El te va evalua si iti va recomanda ce analize- si unde sa-ti faci.

1 răspuns:
| alinadianaaa a răspuns:

Iti recomand sa le faci la particular(sunt mai sigure), dar daca nu detii buget e bine si in spital.Analizele uzuale pe care fiecare om ar trebui sa le faca odata pe an sunt:o hemoleucograma completa,Calciu seric total,TGP,TGO,Colesterolul seric total,HDL-colesterol, LDL-colesterol, Trigliceridele, Sumar de urina, VSH, Glicemia