| anonim_4396 a întrebat:

Am o trimitere pentru a efectua analize de sange si urina, din pricina unei posibile boli de inima. Si sunt curios,care este denumirea oficiala al analizei?
Pe foaia de trimitere la investigatie sunt trecute mai multi termeni (majoritatea nici nu le pot descifra --scris de doctor laughing )
Motivul pentru care vreau sa stiu numele analiei este pentru a cauta in baza de date la clinici sa aflu la ce pret sa ma astept daca merg la clinici particulare, desigur la spital este este gratis, dar parca numai pe la inceputul lunii)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru analize geberala, tariful este intre 80-150 lei. La analize speciale tariful difera.
La fel, si tarifurile difera de la laborator la laborator.

| RAY a răspuns:

Man analizele de sange pot identifica mai multe boli si urina la fel https://www.medlife.ro/hemoleucograma

eu unu as recomand test de efort, eco cardiac la inima, probabil vrea sa vada daca ai grasimi in sange asta duce la infart miocradic

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Acum am facut si ekg, Nu are legatura cu grasimea in sange. Nu-s gras, desi in ultimul an am pus vreo 5 kg pe mine. Tinand cont ca inainte aveam acelasi greutate de 10 ani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nume.

| Raven a răspuns:

Astea se dau de obicei
http://adevarul.ro/......index.html

| zăGhost a răspuns:

Hemoleucograma? Pentru sange. Asta e analiza generala.

| vampyremisa a răspuns:

Sunt literalmente sute de teste. poti sa te duci la un farmacist sa il rogi sa te ajute, sau la un laborator sa intrebi, nu e asa mare chestie.