Întrebare recomandată | Anonima11233224 a întrebat:

Vreau să incerc nişte ceaiuri de detoxifiere ce îmi recomandați şi au efecte negative asupra sănătății?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mai bine folosesti "argila alba". gasesti la farmacie, sau la magazinele cu produse naturiste.

| HadesSs a răspuns:

Dimineata pe stomacul gol, 500 de ml de apa calduta cu lamaie, iar daca ai un magazin DM, iti recomand otet nefiltrat de mere o lingurita intr-un pahar cu apa tot pe stomacul gol

| Dyalema a răspuns:

Apa e cea mai buna. Ceaiurile sunt vrajeli din experienta mea.Ca tot e vara consuma cat mai multe legume si fructe, carne slaba doar fiarta, prajeli deloc! De ajutor ar putea fi pudra de spirulina, chlorella sau silimarina cat mai bio posibil.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dyalema):

De unde spirulina bo?winking laughing

| Dyalema a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Am zis bio, nu bo... Se stie ca sunt multe contrafacute si in medicina naturista. dar cum vad ca tu recomanzi argila la toate afectiunile, nu are rost sa vorbim

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dyalema):

Fara cuvinte; mai bine pui mana pe carte si te lasi de dat sfaturi!

| Dyalema a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bine domnu doctor. Nu ți-am cerut părerea! Du-te în treaba ta moșule ca nu știi dumneata câta școală am eu!

| Dyalema a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, se observă ca ești un moș obsedat cu mult timp liber la muncă... Mai bine vezi de argila dumitale

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Dyalema):

Nu spun ca nu ar fi bune ceaiurile; dar este buna si o succesiune a "interventiilor" pentru a ajuta la resorbtia elementelor din acele ceaiuri. intestinul, nu crezi, ca ar trebui sa fie curat inainte de a utiliza ceaiurile? nu crezi ca ar trebui, mai intai, sa se consume alimente care contin multe fibre? nu crezi ca?

| Anonima11233224 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Consum alimente sanatoase mananc sanatos ..am nevoie de un ceai acum

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Anonima11233224):

Sfatul unui medic de nutritie, nu un nutritionist de internet, cred ca ti-ar fi de cel mai mare folos! cum ai stabilit ca au un nivel ridicat de toxine in organism? aud?

| Bogdann1107 a răspuns:

Detoxul pe baza de ceai este "apa de ploaie", un detox ala carte se face prin sucuri naturale si mancat cateva fructe care contin nutrienti necesari + vitamine care te si tin teapana si care nici nu iti taie picioarele.
Plus de asta ai nevoie de un set de analize inainte doar asa poti sti ce si cum.
Fara sa crezi ca arunc un sfat aiurea.
Sanatatea ta este mai importanta decat o detoxifiere.
Lasand orice gluma si ce se mai poate lega de religietongueoti tine post.
Ai grija de corpul tau.
O minte sanatoasa = un corp sanatos!
Have fun!

| PDora a răspuns:

Am folosit pentru detoxifiere doar apa, dar sa fie cu ph mare, adica apa alcalina.Am baut luni de zile apa Calipso, am renuntat la orice mancare de tip fast food si am redus mult cantitatea de carne

| Ioanaaaandrei23 a răspuns:

Incearca ceaiul de agrume te ajuta foarte mult!

| Ioanaaaandrei23 a răspuns:

Incearca ceaiul de agrume