| Amg33 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de voluntariat, la medicina muncii m-a pus sa fac analize hepatita b si c, daca sunt purtător de hepatita b mai pot face voluntariat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ce legatura are una cu alta ca eu nu o vad.Sau poate nu stiu eu.
Dar daca ai avea hepatita b sa zicem de ce nu ai putea face voluntariat sa ajuti cateii de pe strada de exemplu sa-i aduni, ca si voluntariatele astea sunt in diferite domenii iar tu nu ne-ai zis in ce domeniu vei face.

| Amg33 explică (pentru Simpatic):

Voluntariat ca asistent medical

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai hepatită nu, deoarece este contagioasa risti sa îmbolnavesti lumea, la ce i ti trebuie sa faci voluntariat daca esti bolnav? Sau de ce te au pus ei sa faci analize de hepatită?

| Amg33 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Eu sunt doar purtător, in rest nu am probleme

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Amg33):

Este suficient sa fi purtator si daca lucrezi in spital cu oamenii trebuie sa ai o sanatate perfectă.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai hepatita B, evident ca nu mai poti face voluntariat.
De aceea ti s-au facut si testele acelea.

| Amg33 explică (pentru Violleta2022):

Sunt doar purtător, din nastere din ce am inteles, asa o sa fie toată viața, ce vină am eu ca nu pot scapa de asa ceva

| Violleta2022 a răspuns (pentru Amg33):

Daca ai hepatita B din nastere, ar fi trebuit deja sa stii ca nu poti profesa sau face voluntariat in special ca asistent medical, tocmai pentru ca ai o boala care se poate lua prin simplu contact cu sangele tau, daca te intepi cu un ac, foarfeca, te tai sau iti curge sange din nas.
Din pacate, vina apartine parintilor tai care te-au infectat, nu a ta.

Va trebuii sa tine minte pe viata si sa faci numai lucruri care nu pun in pericol viata altora ((niciodata sex fara prezervativ), dar nici a ta, protejandu-te pentru ca hepatita B inseamna regim alimentar pe viata, fara pic de alcool si fara petreceri lungi, pierderi de nopti samd.
Imi pare sincer rau ca treci prin asa ceva, s-ar fi putut sa te nasti fara sa fii infectata, daca parintii tai luau masuri sa te nasti prin cezariana si sa ai vaccin in prima jumatate de ora, cand te-ai nascut.

| Violleta2022 a răspuns:

Personal sunt socata de lipsa cunostintelor tale, mai ales cand vrei sa faci voluntariat ca asistenta medicala.
Sa nu ai tu habar de boli contagioase, de boli care se transmit prin contactul cu sangele samd...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Gheorghita_Lidia_ a răspuns:

Am citit pe internet că sunt cadre medicale infectate, și nu sunt date afara...studiați legea