Întrebare recomandată | IonelaBianca a întrebat:

Vreau sa slabes si nu am cum! Metode eficiente intr-un timp scurt
?
Sincera sa fiu nu prea mananc mult, ce-i drept mananc DOAR fastfood-uri, un kebab sau o portie de cartofi pe zi si atat. Beau apa multa.

Ador sa merg mult, sa ma plimb, sa dansez insa am o limita deoarece am scolioza destul de grava si ma apuca dureri destul de severe. ( Ceea ce e amuzant deoarece este de recomandat sa slabesti ca sa nu pui mai multa presiune pe coloana dar totusi nu poti face sport big grin )

Am 66 kg la 1, 63m ( 21 de ani )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
91 răspunsuri:
| RALUCA22223 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor pentru un tratament bun nu stii niciodata ce-ti ascunde corpul el va stii cu sigurantawinking

| alinel0808 a răspuns:

Eu am slabit in 2 luni 13 kg, mi-am calculat caloriile care trebuia sa le mananc zilnic, am mancat legume congelate de la supermarket le-am fiert
si le mancam fara paine cu un ou sau un piept de pui etc, plus ca am alergat aproape zilnic alergare usoara timp de 20 de minute si s-au dus kilogramele... uite calorii care trebuie sa le consumi tu zilnic Pentru a te mentine la greutatea actuala OneDen.com iti recomanda sa consumi 1695 calorii/zi.
Pentru a slabi 0, 5 kg/saptamana OneDen.com iti recomanda sa consumi 1195 calorii/zi.
Eu spre exemplu mancam legume din astea cu un ou si un iaurt, la pranz o ciorba sau o supa si felul doi niste cartofi fiert cu piept pui apoi la cina care era la ora 18:30 maxim legume cu un piept de pui sau ceva o carne slaba ceva, la pranz poti manca o feliuta de placinta sau 2 cubulete de ciocolata in caz ca nu te poti lasa de dulciuri, lasa sucurile bea minim 1l juma de apa plata si de dimineata iti recomand ceai verde inainte de a manca si sera inainte de cina inca o ceasca deoarece arde grasimile.NU MAI MANCA FAST FOOD deloc mai ales cartofi prajiti sau shaorma etc, si nu manca dupa ora 18:30 poate un mar ceva maxim!

| alinel0808 a răspuns (pentru alinel0808):

Si nu te infometa apropo cand mananci ceva te uiti pe net cate calorii are toate ce gasesti pe net sunt calculate in 100g

| alinel0808 a răspuns:

Si nu te infometa apropo cand mananci ceva te uiti pe net cate calorii are toate ce gasesti pe net sunt calculate in 100g.

| Burjon a răspuns:

Renunta la fastfood, mananca cat mai putin, bea multe lichide si fa cat mai mult sport, adica cat mai mult efort fizic.

| Eve11 a răspuns:

Incearca sa mananci mai sanatos. Include multe fructe si legume in dieta si renunta treptat la mancarea de tip fast food.

| Lorena1814 a răspuns:

Buna,eu am slabit foarte repede intr-un timp foarte scurt timp de doua saptamani nu mancam dimineata la 12 mancam foarte putin iar seara mancam orice asa am slabit vreo 5-6 kg

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Băăăăăă...Cum să slăbești dacă tu manânci numai fast food? Ești căzută de pe lună? Continuă tot așa și ori vei ajunge un butoi, ori o anorexică fără sănătate.

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Baaaaa...Cum sa slabesti daca tu mananci numai fast food? Esti cazuta de pe luna? Continua tot asa si ori vei ajunge un butoi, ori o anorexica fara sanatate.

| IonelaBianca explică:

Pana si prietenul meu rade de mine ca ar face hernie daca ar incerca sa ma ridice sad

| 2749764830 a răspuns (pentru IonelaBianca):

Fara suparare, inseamna ca prietenul tau este un mare rautacios, ca sa nu il fac altcumva. Nu este chiar asa de mult, dar prietenul tau ar trebui sa te accepte asa cum esti.

| DarkIce69 a răspuns (pentru IonelaBianca):

Stretching. Cauta pe youtube si incearca sa faci aceste exercitii, te ajuta mult. Cand ai liber de la serviciu du-te in parc, alearga sau cumparati o banda de alergat. Poti sa faci diete, dar a nu manca nu inseamna ca slabesti, inseamna ca iti porovoci singura spasme.

Răspuns utilizator avertizat
| laura944 a răspuns (pentru IonelaBianca):

Imi pare rau, dar daca te iubea pr tau nu radea de tn.eu ti-am dat inca un mesaj cum poti slabi sper sa iti fie de folos.succes!

| IamFuckingHappy a răspuns (pentru IonelaBianca):

Pot sa-ti dau un sfat? Desparte-te de el rolling on the floor)). Glumesc da no prea ii bine sa se comporte asa cu tine

| RoxiiIoana a răspuns:

Daca vrei sa slabesti mananci de mai putine ori pe zi si seara nu mananci deloc sau mananci o salata, sau mananci de multe ori pe zi doar putin. Daca vrei sa nu te ingrasi sa mananci sanatos si sa nu mai mananci des la fastfood, poti manca de la fastfood o data pe luna si sugura slabesti. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| LoD a răspuns:

Bun. Eu am slabit intr-o saptamana 7 kg, doar pe lactate, supe, cartofi(nu exces) foarte multe compoturi (cu putin zahar) carne de pui, putina carne de porc... sincer nu este dur acest regim... incearca sa bei Activia. are Actibifidus si este foarte bun (scuze pentru administratori daca pare reclama ). Sper sa slabesti. (eu fiind baiat. )Iti trebuie doar vionta! Bafta la slabit! sa devii gimnasta.

| Webskne a răspuns:

Deci...nu trebuie sa mananci paine multa ( ca te ingrasa) trebuie sa mananci fructe, legume (brocoli) trebuie sa alergi pe zi si sa te plimbi, daca vrei sa slabesti sa nu mananci carne

| johnny01 a răspuns:

Sincer iti spun. Va trebuie sa iti schimbi obiceiurile, stilul de viata. Asta inseamna de la ce gandesti pana la ce pui, pe farfurie. un ex de alimentatie pe o zi: Mic dejun- Fulgi de ovaz 1cana 200-250g cu suc natural sau fructe proaspete, Pranz: Piept de pui sau( ceva preparat din carne) cu o garnitura de carbohidrati(insa sa nu fie multi, cred ca 30-40g paste sau orez, iti sunt mai mult decat suficient) si legume din belsug, Cina: Iaurt sau peste insotit de legume.

PS: Intre mese mai poti lua gustari, de fructe proaspete sau fructe cu, coaja lemnoasa(Nuci, Migdale, Alune, Caju, Arahide)Ideal ar fi sa fie in stare cruda, si nu varianta prajite cu sare. Si pe langa astea 2l de apa pe zi(un minim pentru a-ti functiona organismul la nivel optim)

| Denehurqueen a răspuns:

Your boyfriend calls u fat? Call him single

| Numenul a răspuns:

Mancarea e problema! In loc de putin fast-food pe zi mananca mai sanatos. Si mai poti,, trisa" din cand in cand. Daca vrei, duminica dupa amiaza poti manca un sandwich, ori o prajitura! happy Asa vei avea mai multa pofta de slabit! Si ca sa slabesti nu trebuie sa faci mult sport, sa te omori cu abdomene, etc. Doar ca seara in loc sa mananci fa putin TaeBo in casa, dupa internet. Si nu in ultimul rand, bea multa apa (2L pe zi). Eu asa am slabit 500g pe zi. Succes!

| Cristyna2000 a răspuns:

Stiu cum e deoarece si eu am scolioza si trebuie si eu sa slabesc un kg, dar incerc sa nu ma ingras. Mananc binisor, cam de 2 ori pe zi, dar fireste ca depinde de metabolismul fiecaruia. Cat ai acum e cam mult chiar si pentru varsta ta, cred ca ar trebui sa ai max 60 kg. Trebuie sa bei multe lichide, sa mai lasi fastfoodurile si sa incerci sa faci singura mancare acasa. Exista unele retete care te ajuta sau poti sa mananci de 2 ori pe zi si sa mananci in fiecare zi cate ceva nou, exemplu ar fi: luni fructe, marti legume, miercuri lactate... Sper ca te-am putut ajuta.

| sad6516 a răspuns:

Incearca inainte de mese, care ar trebui sa fie 3 pe zi, sa consumi o felie de lamaie unsa cu miere, dupa care sa mai bei si un pahar cu apa.Pe urma poti sa maninci ce doresti, dar si aici cu mare bagare de seama la masura si bine-nteles, sa nu fie cu prea multe grasmi. Sper sa te fi ajutat intr-um mod sau altu happy bafta.

| Octavian69 a răspuns:

Fa ezercitii si nu minca fast-food, ci mincare sanatoasa de exemplu:mere, prune, fructe si legume.

| AlexVernica a răspuns:

Deci tu esti destul de slaba dar daca vrei sa mai slabesti fugi cate 30 min pe zi alergare usoara 50metri dupa 50 metri mergi usor si tot asa usor cu fastfudurile si mananca numai salate si ceva usor

| Sorvas a răspuns:

Nu o sa reusesti niciodata sa slabesti daca mananci fast food (de orice fel). Mai ales de acum inainte pentru ca nu mai esti adolescenta. De la 20 de ani inainte trebuie sa ai grija in primul rand la ce mananci. Daca reusesti sa elimini din dieta ta FastFood-ul, bauturile carbogazoase indulcite si pe cat de mult poti alimentele procesate cu zahar adaugat (eg. dulciuri, mezeluri, patiserie etc) atunci esti pe drumul cel bun fara sa fie nevoie de sport prea mult. Ar fi suficient sa iesi sa te plimbi, un mers pe bicicleta/role sau ce iti place tie. Ca o activitate care sa nu te solicite foarte tare poti considera Yoga. Sunt multe variante de Yoga pe care le poti incerca. Mult succes!

| JustKillHim a răspuns:

1.Ar trebui sa nu mai mananci mancare nesanatoasa, chair daca mananci putin, alimentele pe care le consumi pot fi pline de grasimi.
2.Atunci cand iti este foame ar trebui sa bei un pahar sau doua de apa, deoarece uneori organismul incurca senzatia de foame cu cea de sete.
3.Incearca sa bei apa cu lamaie, deoarece iti poate tine de foame
4.Mananca mult pepene rosu deoarece contine 90 % apa, deci nu ingrasa

| Izzy321 a răspuns:

Sfatul meu este sa mananci echilibrat, gen:
Dimineata-Cereale musli si iaurt ) 0% grasime
Pranz-Ficatei de curcan cu doar 2 felii de paine
Seara-O salata
(mai gasesti si pe internet combinatii)
Crede-ma o sa dai jos minim 5-8 kg.

| SmecherDeOradea a răspuns:

Se xul ar fi o metoda buna

| Lolo555 a răspuns:

Bea 2 litri de apa pe zi si alearga minim 30 de minute pe zi

| ftwVlad a răspuns:

Sa Sti Ca e Normal sa ai 66 de kg la 21 de ani dar sa fi la 1, 63 de m. nu stiu ce sa zic iti dau un sfat dar nu stiu daca o sa-ti placa sper sa-ti placa daca vrei s-a slabesti uite ce trebuie sa faci
1.nu manca prosti cu ar fi fass-food sau altceva chiar si cea mai mica muscature de prosti poate duce la o ingrasare de 0, 99 de grame de grasime
2. daca nu vrei sau daca vrei sa faci sport eu iti spun sa nu mananci nici mancare gatita ca si aia poate duce la o ingrasare de max.200 de grame de grasime mai bine mananca doar legume fructe si nu bea multa apa ca si apa are un aspect de ingrasare cum ar fi daca bei 2litri de apa timp de 1 ora este posibil sa devi nu stiu ce sa spun nu mai am nimic de spun sper ca nu te-am speriat

| xMcGabyx a răspuns:

Pai fugi zilnic, manaca santos, fa sport zilnic, nu mai bea sucuri, doar apa/apa plata. atat! Fa abdomene dar nu simple, mai dificile cu picioarele sus si dupa incerci sa le faci asa dar sa tii 2-3 secunde picioarele. Vei vedea dupa ceva timp ca vei slabi... Mai uita-te pe site-uri! Bafta

| stefanutz2001 a răspuns:

Eu am exact opusul problemei tale, nu pot sa ma ingras happy.Nu cred ca ar trebuie sa-ti faci griji.Cred ca esti destul de bine dupa varsta.

| adraxela a răspuns:

Eu zic sa nu mai mananci mult si daca mananci mananc fructe, legume... salate. si sa faci mai multa miscare de ex: daca ai bicicleta sau poti sa alergi o jumate de ora sau este ceai de slabit

| FunkyGirl31 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa incerci o dieta mai echilibrata... fastfood-urile nu ajuta..si..dupa parerea mea nu esti exagerat de grasa. O zi buna!