| CristinaSNC a întrebat:

Am o mica scolioza in partea de sus a coloanei, nu este grava are mai putin de 20 de grade dar totusi am dureri cand stau prea mult in picioare sau la scoala in banca. Ma gandeam sa imi iau un corset medicinal de genul asta : http://ortomed.ro/......essing-101
Are cineva asa ceva? Ajuta la ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Te duci la nenea doftoru' ortoped/traumatolog si vorbesti cu el.

| ﭿTroubledSoul a răspuns:

Poate ar trebui sa consulti un ortoped, pentru a-ti recomanda el un corset medicinal adecvat conditiei tale.

| WhiteLife a răspuns:

Teoretic, corsetul este bun la scolioza, dar daca nu este atat de grav ai putea sa faci exercitii. Te duci la un fizioterapeut si faci niste sedinte de exercitii, apoi vii acasa, le notezi si le repeti.

| Tinna666 a răspuns:

Buna draguta, am trecut si eu prin asta si inca trec.am avut acum cam 5 ani scolioza tot in partea de sus a coloanei si atunci am fost la medic si dupa o radiografie si un consult am primit trimitere la gimnastica medicala timp de 3 saptamani si pot spune ca face minuni.chiar au disparut durerile si coloana mea incepea sa revina la normal, dar cum am fost lenesa si comoda, cand am terminat sedintele de gimnastica la spital nu am mai continuat sa fac exercitiile si acasa asa ca durerile au revenit.eu sunt fan tocuri si in mod normal daca ai probleme cu coloana nu ai voie sa porti si eu chair port aproape zilnic. daca iti plac gentile, incearca sa nu le umpli pana dau pe afara ca e initil sa cari atate greutate degeaba si evita sa o porti doar pe o mana.in general trebuie sa echilibrezi greutatea in ambele parti.eu am inceput sa am probleme cu coloana din cauza figurilor. aveam eu impresia ca dca imi port gheozdanul doar pe un umar sunt mai interesanta.
Deci, parerea mea e sa te duci la medic si sa te apuci de exercitii, nu ai nevoie sa te sugrumi intr-un corset.
Insanatosire grabnica!kiss

| CristinaSNC explică (pentru Tinna666):

Asta e problema si la mine laughing Am facut gimnastica ceva timp dar m-am lasat si acum au aparut anumite dureri :/