| blairelovesmusic a întrebat:

Vreau sa slabesc repede 5 kilograme. Cat timp dureaza si ce alimente trebuie sa evit in afara de dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

2.5 kg in 5 zile cu 2l apa pe zi si 250 grame piept de pui sau carne vita slaba la gratar/ fierte.
Nimic altceva.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Buna! Trebuie sa bei zilnic 2 litri de apa sau mai mult,sa eviti grasimile,dulciurile,snacks-urile,chip-urile, sucurile,apele acidulate,sifonul,fibrele alimentare,carbohidratii, glucidele, sarea, monoglutamatul de sodiu, lipidele, proteinele, vitaminele, substanțele minerale, etc si alimente care le contin.
Incearca sa iti faci o dieta cu alimente sanatoase pe langa care si exercitii fizice, si incearca sa mancanci putin si des, dar niciodata sa nu sari peste mese! Ar trebui ca fiecare om sa aiba 5 mese pe zi, si sa fie in felul urmator:
Dimineata-Mic dejun ( mananca putin si sanatos.Incearca sa mananci doua linguri de stafide,sau un castravete dar nu de ala lung,sau o felie de paine prajita,deci nu iti ingreuna masa,nu manca mult )
Intre dimineata si amiaza- o gustare( trebuie sa fie un fruct; incearca sa mananci o portocala, o mandarina, citrice)Si nu manca banane, deoarece se poate ca si ele sa ingrase.
Dupa-amiaza-pranz(iarasi iti spun, nu exagera, Fierbe-ti un ou, pune-ti la gratar 100 de grame de carne, mananca o supa de legume)
Intre dupa-amiaza si seara -alta gustare(de data asta iti recomand o leguma; Un morcov, o jumatate de rosie, o leguma, dar nu exagera)
seara-cina(poti lua o masa usoare ca sistemul tau digestiv sa nu digere greu; aici iti recomand 150-160 grame de tocanita de legume sau o ciorba )
Daaar, incearca ca la fiecare masa sa ai o valoare enrgetica(kalorii) cat mai mica.

Apoi mai trebuie sa ai in vedere si cand ar trebui sa bei apa.
Dar nu vin sa iti spun ca acum trebuie sa bei apa obligatoriu sau ceva.
Bei apa cand simti nevoia, dar cat mai multa ar trebui.
Ai putea bea putina inainte de mese si intre ele si chiar si in timpul lor pentru a-ti,, pacali" stomacul.Sa se simta mai plin.Sa nu iti fie tare foame.

Apoi, incearca sa faci exercitii fizice.O plimbare prin parc, niste exercitii de brate, picioare si abdomen si vei avea rezultate.

Dar draga mea, nu vrau ca acum spre sfarsit sa te fac trista.Dar nu e sanatos sa slabesti mai mult de 2-3 kilograme pe luna.Vei gasi pe internet tot felul de prostii de genu,, Cum sa slabesti 1 kg pe zi" sau altele de genu, dar isi vor face efectul doar pe moment.Iar apoi vei lua dublu inapoi in greutate.

Deci, daca ti cont de aceste sfaturi si slabeste cate 3 kilograme pe luna iesi super! Si asa nu vor fi nici efecte de tip,, eu-eu".
Succes!
Si apropo, nimic nu e pe grabite.
Totul necesita timp.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Trebuie sa eviți :
Prăjelile;
Mâncarea procesata;
Mâncarea tip junk food;
Sa mănânci mai putina pâine, sa reduci considerabil cantitatea pâinii;
Gresimile;
Sosurile;
Și sa treci pe deficit caloric, și cât mai multa mișcare, sport, jogging în aer liber, exerciții fizice în casa, dimineața și seara, și un somn odihnitor.

| Design2021 a răspuns:

Pai ar trebui sa renunti si la dulciuri, daca bei apa multa si mananci carne la gratar si jumatete de tort si tot felul de dulciuri nu prea ai sanse.

Daca te rezumi la un cub de ciocolata pe zi atunci da ai sanse.

Sa renunti la paine si tot ce are treaba cu painea( cornulete, foietaje, covrigi etc)

Poti manca salata cat cuprinde, ofera satietate.
Carnea se mananca intodeauna cu salata, niciodata cu paine sau cartofi.

Important este sa iti schimbi regimul alimentar, daca ti regim, dupa care revi la alimentatia avuta inainte, o sa le pui la loc foarte repede tot.

Sa ai macar 3 mese pe zi regulate.

Si daca ai face si putin sport ar fi cireasa de pe tort happy
Alearaga 30 min. O zi da una nu. Sau doua da, doua nu.
Sau ai putea sari coarda.

Normal daca te ti de treaba ar trebui sa dai jos 500g-1kg pe saptamana.