| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si vreau neaparat sa slabesc cateva kilograme pana in toamna. Inaltime 1, 95 M si greutate 95 KG. Ce sa mananc si ce sa evit intr-o alimentatie? Ce tip de apa sa beau? Dulciuri/sucuri/tutun? Astept cateva sfaturi, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De preferat sa nu fie minerala fiindca te umfla.
Evita dulciurile, sucurile din comert de orice tip, prajelile, mancarurile grase (Exceptand grasimile bune), painea, fast-food, patiserie. Mananca suficient la o masa, nici sa te ridici flamand dar nici sa crapi. Mananca lucruri preparate mai mult prin fierbere sau la gratar fara ulei.
Fa-i cat mai multa msicare de orice tip.

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa si nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Nu conteaza ce tip de apa, apa sa fie! ( putem intra in discutii aici, dar... laughing
Spui adio la dulciuri, sucuri si tutun.
Reduci numarul de carbohidrati ( scoti painea de tot; ). Faci deficit caloric si mananci fructe care nu sunt glicemice.
Faci sport usor, nu te omori. Daca te epuizezi, nu rezolvi nimic.
Te imprietenesti cu spanacul, broccoli, salata, rosii, castraveti, ceapa, ridichii
Grija la mazare, are mult carbohidrati!

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna, insearca sa mananci sanatos in primul rand( fara glucide si lipide, sucuri acidulate, tutun si alte,, minuni"), dimineata ai putea sa incerci seminte cu putina miere si iaurt, la pranz salanta de cruditati, iar seara carne la gratar sau la cuptor(insa atentie la carne-mananca iepure, pui, peste si cam atat)
Sper ca te am ajutat!
Funda?winking

| Aledar a răspuns:

In primul rand scoate pâinea total din alimentație, la micul dejun mănâncă o banana
La prânz orice, fara pâine
Seara un fruct

| Antic2000 a răspuns:

Eu am cumparat Tutun firicel la Galeata si Punga de pe:
https://www.tutungaleata.ro/
sunt multumit, ajunge repede si e curat.