Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu totul despre operatia de micsorare a dioptriilor! Pret si cam cum se desfasoara!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pretul e undeva in jur de 2000 lei, depinde unde o faci.

Operatia se face dupa 18-20 ani cand medicul considera ca sunt cat de cat stabilizate dioptriile si nu mai cresc.

Operatia se face cu laser si dureaza cateva minute, nu e nimic invaziv.

| Divy a răspuns (pentru suntserios):

Sigur unchiul meu e bătrân e în Germania și l-am întrebat de ce nu a făcut operația aia, mie mi-a răspun că doctorul de acolo i-a recomandat să o facă doar când are dioptrii foarte mari și mai îmbătrânește (are 48), cine minte?

| suntserios a răspuns (pentru Divy):

Nu minte nimeni. intr-adevar operatia nu se face chiar la orice dioptrii. Cred ca ce depaseste -3 sau deva de genul. Nu sunt medic, nu ma pricep. Cert e ca exista mai multe modalitati pentru astfel de operatii si doar medicul decide cine e apt si cine nu.

Unchiul tau la 48 ani posibil sa faca alt tip de operatie nicidecum de miopie

| Divy a răspuns (pentru suntserios):

Are miopie, de aceea te întreb, nu a avut ochelari până acum și când a venit în vizită am rămas surprins și l-am întrebat despre.

| CuriousStuff a răspuns:

Iar vrei sa stii TOTUL despre un subiect medical? Te rog sa faci medicina... Nici atunci nu o sa stii TOTUL despre nimic, dar macar o sa fii mai aproape.
Operatia nu e invaziva, cum zicea suntserios, dar nu e o solutie pentru problema asta, problemele o sa revina inapoi dupa 1-2 ani aproape cu siguranta, poti sa faci iar operatie, dar nici asta nu o s-o poti face de nenumarate ori.