Întrebare recomandată | Girly97 a întrebat:

A mai trecut cineva prin operatia LASIK de corectare a dioptriilor? Daca da, cum a fost pentru noi aceasta operatie fara anestezie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Poti reduce dioptriile si natural. Daca esti miop, este mai simplu decat crezi. Stai o perioada buna de timp fara a citi carti, a lucra la birou sau a sta la calculator/pe telefon si vei vedea diferentele.

| nicol2 a răspuns:

E ok, nu simti nimic in timpul operatiei.Probabil o sa ai emotii dar o sa fie ok nu are ce sa se intample.In prima zi o sa ai putine dureri dar treptat trec. Merita aceasta operatie tinand cont ca scapi de ochelari sau lentile.Eu m-am operat acum 4 ani dar problema a fost ca la un ochi nu a reusit sa imi faca lasik ca aveam deschizatura ochiului mai mica si a fost nevoit sa imi faca varianta mai veche PRK.La ochiul cu PRK am avut niste dureri groaznice dupa operatie, la Lasik a fost ok.Deci recomand Lasik. Bafta!

| Girly97 explică (pentru nicol2):

Tie nu ti-a fost frica de LASIK? Chiar daca nu doare mi se pare teribil ca cineva sa aiba ochii taiati cu laserul in timp ce sunt constienti...

| nicol2 a răspuns (pentru Girly97):

Mult mai ingrozitor a fost cand eram anesteziata de la jumate si mi-au facut cezariana.Crede-ma a fost de o mie de ori mai rau sa nu poti sa iti misti picioarele si sa fi constienta ca te taie pe viu. Viata ne pune in fel de fel de situatii important sa fim optimisti.La operatia Lasik e chiar foarte usor pt.ca poti vedea si detii controlul asupra corpului tau.In timpul operatiei iti pune un fel de gel in ochi si se formeaza ca un fel de pelicula protectiva.Ei cand opereaza ai impresia ca o fac undeva in afara ochiului deci tu nu simti absolut nimic pentru ca tu vezi ca intr-o ceata deasa..Acum fiecare e liber sa faca ce vrea. Parerea mea este ca merita.Eu m-am chinuit 15 ani cu ochelari, lentile si acum sunt super ok.

| Girly97 explică (pentru nicol2):

Daca as putea fii calma in timp ce sunt constienta si mi se vor taia ochii cu laserul...