| lorenmorgan a întrebat:

Vreau sa tin o cura de slabire cu orez, daca maninc numai orez fiert ma pot ingrasa? altii spun ca te ingrasi de la el altii spun ca nu! nu stiu ce sa cred voi ce spuneti de la orez fierst te ingrashi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Orezul nu prea are nimic nutritiv in afara de amidon, un pic de proteine, minerale, vitamina B1 si folat. Daca vrei la spital, mananca numai orez.

| Cosmin86 a răspuns (pentru doctorandus):

Nici orezul brun?

| doctorandus a răspuns (pentru Cosmin86):

Asiaticii raman orbi pentru ca sunt convinsi ca orezul e mancare completa si nu mai trebuie sa manance altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Lasa dietele! Nu-ti pune sanatatea organismului in pericol de la niste diete care nu te ajuta cu nimic.
Daca vrei sa scapi de kilograme, tot ce trebuie sa faci este sa te alimentezi corect, sa incerci sa renunti la mancarurile nesanatoase, precum cea de fast-food, bauturi acidulate, prajeli, grasimi de tot felul, lactate grase si cel mai important este miscarea.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| Vi003 a răspuns:

In mod normal, daca mananci doar orez si nu-l combini cu carne, n-ar trebui sa te ingrasi. Combina-l cu salate de vara. Fierbe-l in apa cu putin delikat si fara ulei. O mancare, oricat de sanatoasa ar fi, daca nu are gust, nu-ti va face bine. La diete trebuie sa fii atent la combinatiile dintre alimente, sa nu mananci orez cu paine sau cu ceafa de porc. Incearca sa slabesti mai putin, dar sanatos, sa nu pici din picioare pe strada.

| Omulambitious a răspuns:

Alearga cate 30 de minute/1 ora pe zi (cu mici pauze) si vei vedea diferenta

Răspuns utilizator avertizat