| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa urmez facultatea de medicina,ador biologia insa nu-mi place chimia deloc.Din cate am inteles,accentul se pune mai mult pe biologie,insa as vrea un raspuns sigur, concret.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am facut facultatea de medicina: ai nevoie de multa multa chimie. Eu eram olompica la chimie si tot am avut greutati in invatarea biochimiei in primul an. Dar slava Domnului am invatat-o foarte temeinic si apoi mi-a folosit enorm (colegii acre au invatat mai putin, au avut mari dificultati toata facultatea si au avut multe examene la care practic nu au putut invata din cauza lipsurilor de la chimie). In ziua de azi sunt medic si folosesc chimia in fiecare zi, ba chiar de curand am studiat cateva probleme dificile de chimie pentru a gasi niste masuri de aplicat in viata de zi cu zi.
Poti sa te tarasti prin facultate fara chimie, implorand pe ici pe colo mila profesorilor, dar daca vrei sa practici medicina umana, va trebui sa-ti alegi o ramura indepartata de practica uzuala (gen expertiza capacitatii de munca, managementul sistemelor sanitare). Nu poti face ramuri care prescriu medicamente de orice fel si nici ramuri de laborator si investigatii. dar daca vrei sa dai la emdicina, te poti apuca de invatat chimia. Depinde numai de tine. Daca nu poti, eu, ca medic, te sfatuiesc sa-ti alegi ceva mai apropiat intereselor si posibilitatilor tale.

| Priceputeanu a răspuns:

Conteaza si ce specialitate vrei sa urmezi.