| Deya785 a întrebat:

În momentul de fata pot sa spun ca sunt cam indecisa cu privire la profilul la care ar trebui sa ma duc la liceu. Știu ca sunt a 7 a, și ca probabil este prea devreme sa ma gândesc la asta acum, dar oricum... Vreau sa aud și părerea voastră happy
Pana acum eram sigura ca vreau la uman - filo, și nu ma gândeam ca vor apărea alte variante... Dar acum, după ce m-am "documentat" despre toate profilele și am primit recomandări, as cam vrea la real - științele naturii.
Eu de când sunt mica sunt mai cu romana, fiind mereu lăudată de către profesori și asa. În schimb, pot sa spun ca urăsc istoria. Îmi place geografia, iar cu limbile străine sunt asa și asa.
După ce termin liceul, vreau sa fac facultatea de stomatologie (de când sunt mica sunt pasionata de tot în legătură cu domeniul acesta), și de aceea mi s-a recomandat sa merg la științe ale naturii.
Eu cu matematica sunt la pământ, deci asta mi ar cam îngreuna drumul, dar în schimb, îmi place foarte mult chimia. Biologie nu am făcut aproape DELOC în toți acești ani, deoarece profesorul nu venea la ore. Din câte am citit eu, îmi place biologia (mai ales ca atunci când eram mica, bunicul meu îmi tot aducea cărți despre medicina, și acum observ ca știu majoritatea lucrurilor care se predau la biologie în clasa a 7 a) iar cu fizica sunt ok (nu pot sa zic ca mi place, dar nu ma chinui sa o învăț și am note destul de bune).
Am înțeles ca ar trebui să mă duc la științele naturii dacă as vrea sa urmez facultatea de stomatologie.
Acum... Voi ce ziceți?

2 răspunsuri:
| crysty1222 a răspuns:

Biologia nu e chiar asa grea la Stiinte ale naturii. Chiar daca la scoala nu ai facut multa biologie o sa-ti fie usor sa inveti la liceu. Se predau cam aceleasi lucruri ca la scoala, doar ca mult mai complex. Mai greu e cu Matematica, Fizica si Chimia. La Fizica ai zis ca te descurci binisor, la Chimie la fel, deci cu tezele nu o sa ai probleme daca alegi materiile astea doua. Problema mai mare e cu Matematica, chiar daca e m2, sa stii ca nu e chiar asa usoara. Plus ca e o materie principala care se da la teze si la Bac. Acum depinde foarte mult si de profesori. Eu de exemplu eram la pamant cu matematica la scoala, dar la liceu am avut norocul sa am o profesoara de nota 10, preda asa de bine ca intelegeam totul din clasa, dar materia nu a fost deloc usoara. In rest faci cam aceleasi ore ca la scoala, doar ca se pune accent mai mult pe Fizica, Chimie si Biologie. Iti dau un sfat, incearca sa inveti matematica de acum cat esti clasa a 7a, o sa-ti fie mult mai usor la liceu, altfel o sa-ti fie greu sa ajungi cu materia la zi, iar daca mai dai si de un profesor care n-are niciun chef sa predea calumea, atunci e si mai rau. Mult succes!

| CameliaCamyBlondina a răspuns:

Ca absolventă de profil stiintele naturii iti pot recomanda sa te duci daca vrei sa urmezi o scoala sau facultate in domeniul medical pentru ca iti va fi mai usor dar trebuie sa te descurci destul de bine la Chimie, Biologie și Fizică si bine la Matematica(o sa faceti M2, adică mai simplu ca la Mate-info). Totusi vei da teza la matematică și la Bacalaureat va trebui să te descurci.La fel vei susține Teze la Chimie, fizică sau biologie(2 sin 3 la alegere).Nu e un profil greu precum Matematica-informatica dar nu e simplu nici ca la Filologie.