| laryssutzadlc a întrebat:

Vreau sa vorbesc cu cei care si-au facut endoscopie sau au probleme gastrice(ulcer, gastrita, blocare de colon). In primul rand, rezultatul endoscopiei este imediat? sau dureaza pana afli diagnosticul medicului? urgent, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Endoscopistul iti da diagnosticul imediat, dar acesta este doar unul clinic. Daca ti se ia biopsie (pentru diagnostic microscopic), rezultatul dureaza intre 10 si 21 de zile, in functie de spital.

| laryssutzadlc explică:

Pai cam cat? o zi, doua, trei?

| MuJaRdIn a răspuns:

Depinde de gravitatea situatiei, in general rezultatul se da cat mai repede posibil!

| MuJaRdIn a răspuns:

Nici o zi doua trei, te scoate din camera si te pune sa astepti, daca nu e nimic grav cam in jumatate de ora (maxim) primesti rezultatul