| anonim_4396 a întrebat:

A mai facut cineva endoscopie la nivelul stomacului? Cum este? Cat dureaza? Eu am avut gastrita acum vreo cateva luni, dar acum imi este iar rau, imi este foarte frica sa nu ma trimita doctora sa fac o endoscopie pentru ca problemele la stomac le am de mai bine de un an dinainte sa fac gastrita. Mi se pare cel mai rau si scarbos lucru posibil sa fac endoscopie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| iulian1302 a răspuns:

Intr-adevar asa cum susti si tu nu este un lucru tocmai placut. Senzatia pe care o simnti atunci cand medicul iti introduce acel furtun pe gat este o senzatie ca si cand nu mai ai aer sa respiri( ca si cand nu poti trage aer sa respiri). Stai linistita aceasta senzatie o simnti doar pana ce furtunul a trecut de zona gatului(cateva secunde daca stai linistita si nu te agiti). Dupa aceea vei simnti ca ceva iti umbla prin stomac dar nu vei simnti nu stiu ce durere. Daca in timpul endoscopiei iti va face si biopsie atunci vei simnti o durere ceva mai mare. Timpul unei endoscopii difera de la om la om(in general nu dureaza mai mult de 15-20 de minute). Incearca sa fii calma si sa cooperezi cu medicul si vei vedea ca totul va fi bine. Apropo sper sa ca sti ca inainte sa faci endoscopia (cu 12 ore) nu ai voie sa bei si sa mananci nimic! Multa sanatate!

| CristinaSNC a răspuns (pentru iulian1302):

Daca doctora ma trimite la endoscopie pot sa refuz? Adic nu exista alta varianta sa vada ce e in stomacul meu? Ceva gen radiografia, imi scapa numele, stiu ca am mai facut asa ceva, da cu un aparat pe burta mea si vede ce e acolo, ceva gen cu fac gravidele? Chiar ma sperie de moarte cuvantul endoscopie. sad

| iulian1302 a răspuns (pentru CristinaSNC):

Normal ca poti sa refuzi dar trebuie sa stii ca aceasta este cea mai sigura interventie in urma careia se poate pune un diagnostic foarte precis. Cealalta varianta pe care tu o preferi banuiesc ca este radiografia cu bariu. Si in cazul acestei intereventii, daca pot sa ii spun asa, se poate pune un diagnostic clar dar cea mai sigura interevntie repet este endoscopia. Daca mergi la o clinica privata cel mai probabil poti opta pentru anestezie locala si atunci nu simnti mai nimic. Am spus clinica privata deoarece in spitalele de stat nu prea se face anestezie doar vorba aia sunt spitale de stat.