| Spike189 a întrebat:

Vreau si eu un tratament naturist pentru ten gras, si pentru puncte negre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Chiar acum am pe fata asa ceva. Face tenul mai curat, mai finut, mai frumos.
Se curata un castravete proaspat si se da pe razatoare (sau se baga la mixer), iar pasta obtinuta se aplica pentru 15-20 minute pe fata. E un tonic minunat, in plus previne si inlatura cosurile, punctele negre, ridurile si deshidratarea.
Tot din castravete se mai poate face o pasta pentru albirea tenului, prin amestecarea unei linguri de suc de castravete cu o lingura de lapte si cateva picaturi de apa de trandafir. Se lasa pe fata 15 minute.

Pe lânga actiunea de catifelare a tenului, castravetele este apreciat si pentru actiunea de îndepartare a ridurilor. Prin aplicarea pe fata a feliilor de castravete, puteti reduce considerabil ridurile de pe fata sau le puteti atenua. Feliile de castravete subtiri si reci sunt faimoase pentru linistirea durerilor de ochi.

3 răspunsuri:
| Anonime a răspuns:

Eu am incercat masca din argila si apa (pentru cosuri) si chiar a dat rezultate, dar trebuie sa tii o cura de 7 zile cu potential de prelungire daca e necesar.Iti recomand argila pentru e foarte buna in combinatie cu aproape orice:sucuri de fructe(lamaie,...) pentru ten gras,sucuri de legume, miere naturala de albine, albus sau galbenus de ou.Deci e foarte buna, macar incearca, n-o sa-ti para rau. Funditaa?