| Sawarekh a întrebat:

Am ramas dezamagit deoarece doctorul nu mi-a rezolvat problema cu tenul.
Am fost la un dermatolog pentru a scapa de puncte albe si puncte negre, pot sa va spun sincer ca mai rau am acum.
Exista ceva tratament naturist?

Ideea este ca de la stres imi apar multe pe fata, mai ales ca am tenul gras.
Mentionez ca sunt o persoana atletica, nu sunt ponderal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Punctele albe - sunt puncte de grasime aratand ca ai nivel de colesterol ridicat in corp. Mai putina proteina si grasime si ele vor dispare singure.

Punctele negre - sunt puncte de mizerie de la transpiratia tenului care se amesteca cu praful si impuritatile de pe strada si se depun in porii fetei. Probabil ca nu obisnuiesti sa te speli cu apa calda si sapun imediat cum intri in casa, ZILNIC, asadarpraful, trnapirstia si impuritatile se depun in porii fetei astupandu-i si inabusindu-i, care se infecteaza, facand posibila aparitia cosurilor/acneei.

De puncte negre scapi usor daca te speli dimineata si intotdeauna seara, cu apa calda si sapun.
Momentan poti face cu curatare manuala cu:
- apa calda
- sapun
- 2 linguri de malai
Se clabuceste fata bine cu apa si sapun (fara sa dai in ochi, pe pleoape sau in jurul ochilor) si apoi se introduc doar degetele in malai, dupa care le pui pe frunte si incepi sa masezi usor in cerc, ca malaiul sa alunece pe spuma de clabuc si sa curete fata si bineinteles sa scoata din pori toata mizeria.
Se coboara usor -usor spre tample, spre pometi, obrazi, nas, samd.
Cand s-a terminat malaiul de pe degete, se continua clabucirea mainilor, iar degetele se reintroduc in malai si continui de unde ai ramas, masand usor-usor in cerc, pana cureti toata fata si gatul daca este cazul. Dupa aceea clatesti cu apa calduta pana elimini tot clabucul si malaiul de pe fata si stergi usor cu un prosop curat si pufos.

Daca cumva a mai ramas cate 1 punct negru, il poti scoate foarte usor cu unghiile de la degete.

1 răspuns:
| Wr3nch a răspuns:

Un tratament dermatologic are nevoie de cateva luni bune. Nu o sa dispara peste noapte.