| Gelica_Morosanu_1986 a întrebat:

Știe cineva un tratament naturist pentru parul gras?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

1. Tratament naturist cu ceai de menta

Majoritatea ceaiurilor ajuta la controlul excesului de sebum, in special ceaiul de menta, rozmarin sau busuioc. Ceaiul de menta este un remediul recomandat de specialisti (cele mai multe sampoane pentru par gras contin menta) deoarece contine teina, o substanta care stimuleaza sistemul circulator. La nivelul scalpului, teina are un efect racoritor si energizant asupra parului tern si "lins", asa cum este cel gras.
2. Tratament naturist cu otet

Otetul alb este folosit pentru a elimina uleiul de la nivelul scalpului si al parului. In plus, te scapa de orice infectie cauzata de bacteriile de la nivelul scalpului si de matreata. Amesteca o jumatate de cana de apa cu o ceasca de otet alb, apoi aplica compozitia pe pielea capului, dupa care lasa parul sa se usuce in mod natural. Pentru a scapa de mirosul acid al otetului, adauga cateva picaturi de ulei de lavanda. Dupa ce se usuca parul, spala-l cu apa calduta.
3. Tratament naturist cu bicarbonat de sodiu

Bicarbonatul de sodiu este benefic in tratarea tenului si a scalpului gras. Amesteca 3 lingurite de bicarbonat de sodiu cu putina apa, pana se formeaza o pasta. Aceasta se aplica doar la nivelul scalpului si se maseaza cu atentie, astfel incat sa nu rupi firele de par. Maseaza pielea capului timp de 5 minute si lasa tratamentul sa actioneze timp de 15 minute. Spala apoi parul cu apa rece si cu sampon.

4. Tratament naturist cu zeama de lamaie

Sucul de lamaie poate fi baza unei solutii de clatire. Se amesteca sucul de la 3 lamai cu apa calda si se clateste bine parul. Pentru a obtine un tratament mai eficient, poti amesteca sucul de lamaie cu otet.
5. Tratament naturist pentru par gras folosind ierburi aromate

Foarte multe ierburi pot fi folosite pentru tratarea parului gras, printre acestea numarandu-se rozmarin sau lavanda. Pune o jumatate de cana de apa la fiert, la care adaugi doua linguri de menta si o lingura de rozmarin. Strecoara amestecul si adauga doua linguri de infuzie la un sfert de cana de sampon. Aplica amestecul in par, samponeaza bine si lasa-l sa actioneze timp de 5 minute dupa care clateste bine

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca-l pe cel cu bicarbonat de sodiu, face minuni.

| tal4556 a răspuns:

Banane cu oua si lamaie cu menta si scortisoara

| Gelica_Morosanu_1986 explică:

Esti un geniu happy