| CrucifiedCountess a întrebat:

Vrei sa iei pilule contraceptive. O prietena iti recomanda o marca, spunand ca si ea a fost la doctor si i-a recomandat o anume marca, dar ea nu tine cont si ia altceva, si-i "merge" bine. Tu cum ai proceda in cazul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La început iei pilulele prescrise de medic, în cazul în care nu sunt bune pentru organismul tău (apar reacții adverse, gen: vărsături, dureri de cap, etc.) trebuie revenit la medicul curant și schimbate.
Asta este procedura cea corectă și sănătoasă.
Înainte de prescrierea lor trebuie făcut dozajul hormonal, numai în funcție de el se prescriu aceste pilule.
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu m-as duce la ginecolog si as vedea ce imi recomanda mie, ca doar nu sunt mamaie sa iau pilule recomandate in piata, la coada la patrunjel.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Si eu iau anticonceptionale... si pot sa zic ca pana acum am luat 2 feluri... ambele dati prescrise de medicul ginecolog... nu e bine sa iei de capul tau... de ce? simplu... pentru ca nu suntem la fel... fiecare din noi reactionam altfel, sunt anticonceptionale care au cantitate hormonale mai redusa si sunt care au cantitate hormonala mai mare... nu e tot una ca o tanara fara probleme hormonale, care nu a avut inca copii si va vrea in viitor ce contraceptiv oral ia... pentru ca acestor persoane se dau anticonceptionale slabe cu cantitate hormonala redusa... asa ca eu as sfatui acea prietena sa tina cont de ce spune medicul pentru ca acel om stie ce vorbeste... poate acum inca nu are nimic insa cine stie in viitor pe termen lung ce efecte are... multa sanatate

kratos
| kratos a răspuns:

Ma duc la dr ginecolog imi fac analize apoi merg cu analizele la Dr ca altfel risc enorm happy. Asa este cel mai sanatos.

| lora_9285 a răspuns:

In primul rand, chiar daca ea se simte bine dupa anticonceptionalele care le-a luat dupa ureche, as sfatui-o sa mearga din nou la medic si sa isi anunte prostia facuta.Pt ca, printr-o posibilitate ar putea acestea sa o afecteze in timp, chiar daca ea pe moment se simte bine. Iar eu, daca vreau sa incep un tratament cu pilule contraceptive as trece pe la medic pentru dozarea hormonala.

| JesterRO a răspuns:

Fiecare trebuie sa faca o consultatie pe la medicul ginecolog inainte...anticonceptionalele nu se iau asa dupa auzite. Pastilele si organismul trebuie sa fie congruente.

| SweetCandy a răspuns:

Cu pilulele astea nu e de glumitstraight face trebuie sa mergi la ginecolog, sa faci anumite testebig grin iar apoi doctorul ti le va recomanda pe cele care ti se potrivesc!happy nu trebuiesc luate asa, dupa urechehappy

| MM a răspuns:

Prietena nu are studii de specialitate in domeniu si nu toate femeile au acelasi organism si li se potrivesc acelasi tip de anticonceptionale.Doctorul stie cel mai bine.

| MissCamelia a răspuns:

Ma duc la doctor si-mi recomanda el, ca nu e vorba de o marca de pantofi, ci de sanatate. e amuzant ca poti sa iei anticonceptionale de la farmacie fara reteta, dar nu poti sa iei aulin care e pentru durere.

| ruxyro a răspuns:

Pilule contraceptive contin hormoni. Cel mai bine este sa le iei la recomndarea unui medic endocrinolog in urma unor analize hormonale.Altfel poti risca multe : te poti ingrasa sau chiar ajunge la sterilitate.