| Marius131415 a întrebat:

Yoga inlatura depresia, voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoga in sine nu inlatura depresia. Orice lucru pe care il faci pentru dezvoltare personala ajuta la ameliorarea/inlaturarea depresiei prin 3 cai:
1. Iti tine minea ocupata.
2. Iti confera satisfactia unui obiectiv indeplinit.
3. In anumite situatii iti confera o senzatie de bine din punct de vedere fizic.
Dar, repet, aceste lucrui nu se rezuma doar la yoga. Poti face jogging, sala, etc.
Cel putin asta este opinia mea.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Yoga înseamnă mult mai mult decât gimnastica HathaYoga. Este un stil de viață care nu înlătură nimic. Concepi altfel lumea.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca o luam asa, si bautul apei poate inlatura depresia. Corelatie in activitate nu inseamna si cauzalitate. Doar pentru ca te misti si-ti iei gandul de la tine nu inseamna ca si se duce depresia.

| Dismally a răspuns:

Nu, dar te poate ajuta sa scapi de depresie.

| RoCkKiD a răspuns:

Evident, la fel cum sucul de rosii te vindeca de cancer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți scăpa cu tratament și sport regulat + hobby, pasiune, sa călătorești, sa faci ce îți place, dar asta când deficitul de serotonina, dopamina și alte substanțe sunt reechilibrate

| MorcovMajestic a răspuns:

Nu inlatura, dar ajuta.